Genital estetik, çeşitli sebepler ile vajina da oluşmuş ya da var olan işlevsel veya görünüş bozukluklarının küçük cerrahi müdahalelerle düzeltilmesi işlemidir.

Bu sorunlar çoğunlukla doğum sonrasında ya da o bölgenin operasyonları sonrası oluşurlar. Bazen de doğuştan-gelişimsel bazı rahatsız edici şekil bozuklukları olabilir. Bu problemleri yaşayan kadınların yeniden kendilerini güvende ve rahat hissedebilmeleri için, sağlıklı bir cinsel hayat için veya estetik kaygılarının giderilmesi için genital bölge estetik operasyonları yapılabilmektedir.

VAGİNAL DARALTMA

Vajinal daraltma operasyonları konusu son zamanlarda dünya genelinde kadınlar arasında ilgi odağı haline gelmiştir. Vajinal gençleştirme diye de adlandırabileceğimiz bu işlem aynı zamanda vajinal rekonstrüksiyonun cerrahi bir şeklidir. Bu yöntem, genellikle gevşek hale gelmiş ve elastikiyetini kaybetmiş vajina için bir sıkı görünüm ve işlev isteyen kadınlara uygulanmaktadır. Normal doğum sırasında gerilme ve yırtılma nedeniyle, vajina kasları cilt ve çevreleyen dokuda gevşeme ve zayıflamaya neden olmakta, bu yapıların güçlendirilmesi ve vajinal kasların yeniden inşası büyük ölçüde çiftler arasındaki cinsel ilişkiyi geliştirmektedir. Bu işlemde temel hedef kadının cinsel organının erkeğin penisini daha sıkı kavrayabilmesini sağlamaktır. Bu prosedür sayesinde, kadınlar da kaybettikleri güveni yeniden kazanıp cinsel etkinliklerine yeni bir boyut katabilirler. Vajinal sıkılaştırma prosedürü cinsel hazzı geliştirmek için dünya çapında kabul edilen bir işlemdir. Hekiminizin sizin ihtiyaçlarınıza uygun en iyi çözümü sunmak için gayretle çalıştığından ve sizin gizliliğinize değer verdiğinden emin olmanızı isterim.

LABİOPLASTY

Labioplasty küçük dudak (vajina açıklığını çevreleyen cilt) şeklini düzeltmek için yapılan bir tür cerrahi prosedürdür. Küçük dudakların (iç labia) şekli kadınlar arasında büyük farklılıklar gösterir. İç dudakların büyüklüğü bünyesel olabilir. Ya da dudağın boyutu ve rengi, doğumlar, cinsel uyarı, kronik tahriş gibi çeşitli nedenlerden dolayı zaman içinde değişebilir. Bazı durumlarda dudaklar arasında ileri derecede asimetri-boyut farkı bulunabilir. Pek çok kadın bu değişikliklerden rahatsız olabilir. Bazen iç dudakların büyüklüğü cinsel ilişki esnasında, bisiklet veya at binme esnasında ağrıya da yol açabilir. Labioplasty işte bu kusurları gidermek için gerçekleştirilen basit ama çok rahatlatıcı bir operasyondur.

REVİRGİNİZASYON (Hymenoplasty)

Hymen (kızlık zarı) kısmen vajina açıklığını kapatan bir zardır. Bu zar ilk vajinal ilişki sonrası çoğunlukla yırtılır. Kızlık zarı ve bekâret kültürel ya da dini nedenlerle önemli bir unsur olarak kabul edilir. Evlilik öncesi çok önemli bir faktör oynar. Revirginization (Hymenoplasty) yardımıyla, yırtılmış kızlık zarı tamir edilebilir ve bu işlem bazen oluşabilecek çok dramatik olayların önüne geçebilir. Bu işlem acısız hiçbir yan etkisi olmayan güvenli bir işlemdir. İşlem genellikle ayaktan tedavi şeklinde olur ve işlem sonrası kişi günlük hayatına devam edebilir.

VAJİNAL REKONSTRÜKSİYON

Vajinal rekonstrüksiyon vajina üzerinde yapılan ileri düzey bir plastik cerrahi işlemdir. Vajinal rekonstrüktif cerrahi vagenin doğumsal olarak olmaması veya az gelişmiş olması durumlarında yapılır. Ayrıca, travma ya da kanser nedeniyle vajinal yapılara hasar oluşma durumlarında başvurulur. Ameliyat genel anestezi altında yapılır ve sonrasında uzun süreli hastanede kalmak gerekebilir.

KLİTOROPLASTİ

Klitoris kadın orgazmı ile ilgili önemli bir organdır. Zaman zaman klitoris üstünde fazla ve düzensiz kalın cilt genellikle klitorisi büyümüş görüntüsü verir. Ayrıca klitoris üzerindeki bu kalın cilt katlantısı orgazm olmayı zorlaştırabilir. Clitoroplasti işlemi ile bu cilt katlantısının bir kısmı alınarak cinsel fonksiyonlarda düzelme, kadında boşalma sorunlarına çözüm bulunabilir. Bu işlem de acısız ve hiçbir yan etkisi olmayan güvenli bir işlemdir. İşlem genellikle ayaktan tedavi şeklinde olur ve işlem sonrası kişi günlük hayatına devam edebilir.


Denizli Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!