GÖĞÜS BÜYÜTME AMELİYATI SIRASINDA YAŞAYACAKLARINIZ:

1- Doktorunuzla bir ön görüşme yapacaksınız. İstediğiniz göğüs ölçüsü ve sizin vücudunuza uygun olan göğüs ölçüsü görüşmenin konusu olacaktır. Silikonun meme ucundan, meme altından veya koltuk altından olup olmayacağına karar verilecektir.

2- “Sizer” dediğimiz deneme silikon ile aşağı yukarı size konulacak silikonun ölçüsüne karar verilecektir. Bunda bel ve kalça ölçünüzün de önemli rolü vardır. Ayrıca damla veya yuvarlak silikonun sizin vücudunuzda nasıl durabileceği hakkında bilgi verilecektir.

3- Ve ameliyat gününüz belirlenecektir. Ameliyattan önce 1 hafta boyunca aspirin içmemeniz özellikle hatırlatılacaktır.

4-Ameliyat olacağınız günün sabahı aç karnına hastaneye geleceğiniz size bildirilecek. Gerekli kan tahlilleriniz, meme usg veya mamografi tetkikleri yapılacak ve anestezi doktoru sizi görecektir.

5- Tahlilleriniz sonrası doktorunuz gelip çizimlerinizi yapacak ve fotoğrafınızı çekecektir. Fotoğrafınızı çekmedeki amacımız; ameliyat öncesi ve sonrası görüntülerinizi karşılaştırıp size göstermektir. Hiçbir şekilde sizin izniniz olmadan hiçbir hastaya gösterilmez ve internet sitesinde yayınlamaz. Çizim ve fotoğraftan sonra yaklaşık 1,5 – 2 saatlik bir operasyona alınacaksınız.

6- Operasyon sonrası 1 gece hastanede kalacaksınız ve sabah doktorunuz gelip sizi görecek ve taburcu edecektir. Memenizin üzerinde kıyafetlerinizden anlaşılmayan bir pansuman olacaktır. Antibiyotik ve ağrı kesicileriniz reçete edilecektir.

7- Ameliyat sonrası en çok sorulan diğer bir soru çok ağrım olacak mı? Ameliyat sonrası verdiğimiz ağrı kesici ilaçlar ağrınızı yok etmek için yeterlidir. Gelişen teknoloji sebebiyle artık silikon ameliyatları çok ağrılı değildir. Eskisi gibi günlerce yatmanızı gerektirecek bir ameliyat değildir. Ağrı eşiği tamamen kişiyle ilgili bir problem olmasına rağmen ağrınız iki- üç gün içerisinde azalacaktır.

8- Ameliyat sonrası 1 ay boyunca, vereceğimiz sporcu sütyenini kullanacaksınız.

9- Ameliyat sonrası karşılaştığımız ikinci soru da göğüslerim bu kadar sert, gergin ve ödemli mi olacak? Tabi ki hayır … Eğer hep böyle gergin olsaydı kimse silikon ameliyatı olmazdı. Bir ay içersinde yavaş yavaş ödeminiz azalacak ve iki ay içinde de göğsünüz gerçek şeklini alıp doğal bir yumuşaklığa kavuşacaktır.
10- Ameliyattan sonra 3-4 gün içinde bir kere sizi pansumana çağıracağız. Dikişleriniz kendiliğinden eriyecek. Banyo yapmanıza ilk pansuman sırasında karar verilecektir.

11- Spora başlamanıza ise doktorunuz takiplerinde 1-2 ay içinde izin verecektir.

12- Ameliyattan yaklaşık 10 gün sonra önereceğimiz masajlara başlayacaksınız.

13- Ameliyat sonrası ise 5 senede bir meme USG veya meme MR çektirerek, hem memenizin hem silikonunuzun durumunu takip edebilirsiniz.

14- Meme ucunuzdaki his kaybı, uyuşukluk 3-6 içinde düzelecektir.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!