Meme büyütme ve meme dikleştirme terimleri günlük konuşmalarda birbirinin yerine kullanılıyor olsa da birbirlerinden oldukça farklı uygulamalar olduğunu hatırlatmak gerekir. Eğer göğüs bölgenizin görünüşü sizi memnun etmiyor ve bir estetik ameliyat düşünüyorsanız hangi prosedürün sizin için daha uygun olacağına karar vermelisiniz.

Sarkık göğüslere son

Göğüs dikleştirme ameliyatı diğer bir deyişle Mastopeksi, sarkan memeleri tekrar eski görünümlerine kavuşturmak yani kaldırmak için yapılan bir operasyondur. Göğüs dikleştirme operasyonu bir kadının yalnızca memelerinin görünüşünü değil kendine güvenini de iyileştirir.

Hacimli göğüsler

Göğüs büyütme ameliyatı ise küçük veya sarkık memelerin içine silikon meme implantları yerleştirilerek göğüslerin büyütülmesi ve yeniden şekillendirilmesi esasına dayanır. Bunun yanında mastektomi operasyonu sonrası memelerinden biri veya ikisi cerrahi olarak alınmış kişilere de meme büyütme ameliyatı uygulanabilir. Sarkık memelerde de göğüs büyütme operasyonu uygulanabilir. Ancak meme büyütme operasyonunun sarkık göğüsleri düzeltme konusunda yeterli olmayabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Memelerinizin dolgun ve büyük hem de daha diri görünmesini istiyorsanız silikon göğüs büyütme ameliyatı yanında bir de meme dikleştirme operasyonu gerekebilir.

Meme dikleştirme operasyonu ve göğüs büyütme ameliyatı kendine özgü prosedürlerdir ve doğru sebepler ile yapılmaları gerekir. Eğer estetik operasyon yaptırmak istiyorsanız bunu kendiniz için yaptırmalısınız ve vücudunuzu gerçekçi olmayan vücut imgelerine uydurmaya çalışmamalısınız. Meme büyütme veya dikleştirme operasyonları için uygun olup olmadığınıza karar vermek için aşağıdaki maddeleri gözden geçirin.

- Göğüs gelişiminiz tamamlanmışsa,

- Fiziksel olarak sağlıklı iseniz,

- Göğüslerinizin küçük olduğunu düşünüyorsanız ve bu sizi rahatsız ediyorsa,

- Gerçekçi hedefleriniz varsa,

- İki memeniz arasında boyut ve şekil farklılıkları varsa,

- Göğüsleriniz dolgunluğunu yitirmiş veya sarkmışlarsa,

- Bir veya iki memenizin gelişiminde bozukluk mevcutsa meme estetiği için uygun bir adaysınız.

Göğüs estetiği operasyonları doğru yapılırsa hayatınıza renk katacak ve sizi memnun edecek operasyonlardır.

Op. Dr. Güncel Öztürk

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!