Goji berry (kurt üzümü) nedir?
Goji berry (kurt üzümü) nedir?

Goji Berry, dünyadaki besin değeri en yüksek olan meyvelerden biri. Çok kuvvetli bir antioksidan olan bu meyve Çin’de tıp alanında 2000 yıldır kullanılıyor.

Bir protein deposudur. 19 ayrı aminoasit, % 13 protein, yüksek değerde betakaroten, 21 iz minerali, çinko, demir, fosfor, B-complex, %8 E vitamini, Zeaxanthin, Germanyum, carotenoids, Beta Sitosterol, Cyperone, Solavetivone, Physalin, Betaine ve çok yüksek oranda C vitamini içerir.

100 gr kurutulmuş goji berry içeriği:

Kalsiyum: 112 mg

Potasyum: 1,132 mg

Demir: 9 mg

Çinko: 2 mg

Selenyum 50 mikrogram

Riboflavin ( Vitamin B2) : 1,3 mg

Vitamin C: 148 mg

Beta-keroten: 7 mg

Zeaksatin: 25mg ve 200 mg arası değişmektedir

Poliskarin: Öz ağırlığının % 31'i kadar yani 100 gr da 31 gr.

GOJİ BERRY FAYDALARI NELERDİR?

19 farklı amino asit içerir (Arı poleninden altı kere daha yüksek). Methionine, Leucine, Isoleucine, Lysine, Phenylalanine, Threonine , Tryptophan, Valine ...

21 iz minerallerini içerir. Çinko, kalsiyum, germanyum, selenyum, fosfor ...

İçeriğindeki Germanyum kansere karşı koruyucu bir iz mineralidir. Nadiren, yiyeceklerde bulunur.

% 13 protein içerir, kepekli buğdaydan daha yüksektir.

Portakaldan yüzlerce kat C vitamini içerir.

B vitaminlerini içerir, yiyeceği enerjiye döndürmek için zorunlu.

%8 Vitamin E içerir. (Çok nadiren meyvelerde bulunur, sadece tahıl ve tohumlarda)

Hormonların ve beyin ve sinir sisteminin düzgün iş görmesi için vücudun üretimi için gerektirilen gerekli yağlı asitleri içerir.

Kalp ve kan basıncına faydası olan maddeler içerir.

Solavetivone içerir. Bu madde güçlü bir anti fungal ve anti-bakteriyeldir.

Physalin içerir. Löseminin bütün büyük tiplerine karşı aktif olan doğal bir bileşiktir.

Tümörlere karşı deney farelerinde doğal katil hücre faaliyetini arttırdığı görülmüştür. Geniş tayfla anti-kanser ilacıdır.

Karaciğer tarafından kolin'i üretmek için kullanılan Betain içerir, sakinleştirici, hafızayı arttıran, kas büyümesini terfi ettiren ve yağlı karaciğer hastalığına karşı koruyan bir bileşiktir.

GÜNLÜK GENEL TÜKETİM ORANLARI

Taze meyve olarak 150 g

Kurutulmuş meyve 10-30 g

Yüksek kaliteli goji berry suyu 30-60 ml

Kapsül olarak 500-2500 mg

İnsanların kilo almasının ana sebebi iştahlarını kontrol edememeleri ve şekerli yiyecekler tüketerek vücutta daha fazla şeker isteği yaratmalarıdır. Önemli bir diğer sebep ise egzersiz eksikliğidir. Bu iki sebep de, diyete goji berry eklenmesi ile ortadan kaldırılabilir.

Goji berry düşük glisemik indekse sahiptir. Yiyecek değerlendirme tablosunda, glisemik indeksi 70 ve üzeri olan gıdalar yüksek glisemik indeksli, 55 ve altında olan gıdalar ise düşük glisemik indeksli olarak kabul edilir. Düşük glisemik indeksli yiyecekler, açlığı hızlıca ortadan kaldırır ve daha fazla yiyecek isteğini azaltır. Elma, portakal, muz, karpuz ve üzüm gibi meyvelerle karşılaştırıldığında, goji berry 29 glisemik indeks notu ile en düşük glisemik indeksli gıdadır. Goji berry tüketmek, kilo artışında büyük etkisi olan nişastalı ve şekerli gıdalara olan isteği azaltır.

Goji berry, %21’i lif olan bir gıdadır. Tüm yüksek lifli gıdalar, şeker ve iştah kontrolu yapar. Daha uzun süre tokluk hissi yaratır ve bu da yeme isteğini azaltır. Goji berry içeriğindeki ‘kromium’ maddesi ile kan şekerinin kontrol edilmesine yardımcıdır. Kromium aynı zamanda, yağsız kas kütlesinin kullanılmasına ve bu sayede, daha fazla kilo kaybına ve de daha hızlı yağ yakmaya yardımcı olur. Kaslar, yağlardan daha hızlı kalori yakacaklarından kilo alımı önlenir. Ayrıca goji berry tüketimi, etkili bir metabolizma yaratılması için de önemlidir.

GOJİ BERRY DİYETİMİZE NASIL EKLENİR?

Goji berryler etkisini tüm meyve yendiğinde gösterir. Fakat bu goji berry her yerde gördüğümüz ve bulabildiğimiz bir yiyecek olmadığından, en iyi alternatif kuru meyve, meyve suyu ya da çay şeklindedir. Yaş meyve bize tüm besin öğelerini sunar. Goji berry suyu ya da goji berry çayı lif ya da protein sağlamıyor olsa bile yeteri kadar vitamin ve mineral sağlayabilir. Çok yüksek fiyatlara satılan goji berry ekstreleri ve supplementleri bulunmaktadır.Taze goji berry ürünleri kullanmak, bu meyveden en iyi derecede faydalanmanın en etkili yoludur.

Meyve suyu, taze meyve dışında goji berryler ayrıca kahvaltılık yiyeceklere, gofretlere, bisküvilere, salatalara ve çorbalara eklenmiş olarak bulunabilir. Goji berryleri, diğer besleyici öğeleri yüksek yiyeceklerle birlikte tüketmek, en yüksek etkiyi alabilmek için önemlidir.


Adana Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!