Goji berry nedir ? - ne değildir ?
Goji berry nedir ? - ne değildir ?

Son yıllarda çok popüler olan Goji Berry meyvesinin kökü Uzakdoğu ya dayanır . yüzyıllardır Tibet’te sağlık meyvesi olarak kullanılır . Çin tıbbının dökümanlarında Goji Berry nin adı sık sık adı geçmektedir. Sağlık meyvesi denmesinin çok önemli bir nedeni içersinde bulunan karotenoidler ve polifenolik bileşiklerdir. Özellikle bağışıklığın güçlenmesinde önemli rol oynarlar. Tibet te daha sağlıklı ve uzun bir yaşam için kullanılmış . Yaşlanma ile ortaya çıkan organ hasarlarının geciktirilmesine yardımcı olur . Özellikle göz , beyin ( bunama , Alzheimer ) , karaciğer , böbrekler gibi iç organlarda etki daha fazladır . Kesin olmamakla birlikte bazı kanserlerin önlenmesinde etkili olacağı düşünülmektedir.

İngilizcede goji berry veya wolfberry olarak anılır. Türkçeleşmiş adı kurt üzümüdür. Henüz ülkemizde yetiştirilmeye çalışılmaktadır . Hakkında günümüz tıbbında yapılan çalışma fazla değildir. Sadece Goji Berry tüketenlerin kendilerini daha enerjik hissettiklerini ve stresten daha az etkilendiklerini , mide-barsak aktivitelerinin daha düzenli olduğu belirtilmiştir.

Ülkemizde Goji Berry daha çok zayıflama çayı olarak öne sürülmüştür ancak etkilerine baktığımızda bu özellik fazla öne çıkmamaktadır . Yapılan reklam çalışmaları maalesef yanıltıcı olabilmektedir ancak bunun dışında bağışıklık için kullanılabilir. Piyasada daha çok meyve olarak bulunmaktadır. Bu meyveden yaklaşık bir yemek kaşığı kadar tüketilmesi yeterlidir. Salataların içersine veya fındık , ceviz , bademlerle birlikte tüketilebilir .

Yapılan araştırmalarda fazla bir yan etki gözlemlenmemiştir ancak faydası için 1 yemek kaşığı kadar tüketilmesi yeterlidir.

Şunu unutmamak gerekir ki hiçbir yiyecek mucizevi sonuçlar doğurmak . beklenen iyi etkiler vardır . Tıpki goji berry nin vücudunuzdaki yağları yakmayacağı gibi…


İstanbul Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!