Göz kapagı estetigi
Göz kapagı estetigi

Yüz bölgesinde yaşlanmanın ilk belirtileri hemen her zaman göz çevresinde ortaya çıkar ve kişide yaşlı, yorgun ve bezgin bir ifade oluşmasına neden olur. Estetik Göz Kapağı Operasyonu (Blepharoplasty) alt ve üst gözkapaklarındaki fazlalık deri, kas ve torbalanmaları onararak kişiye daha genç, daha canlı, sağlıklı ve dinlenmiş ifadeye sahip bir göz yapısı alınmasına yardımcı olur. Benzer şekilde görmeyi engelleyecek düzeyde üst gözkapağı sarkıklığı olan kişiler de aynı zamanda fonksiyonel anlamda bu operasyondan fayda görmektedirler.

Estetik Göz Kapağı Cerrahisi için Uygun Adaylar ve Operasyon Öncesi Değerlendirme

Her ne kadar Plastik Cerrahlara bu operasyon isteği ile gelen hastaların istekleri farklılık gösterse de uygun hasta profilleri aşağıda özetlenmiştir:

Üst gözkapağında mevcut olan doğal kıvrımı örtecek ve buraya makyaj yapılmasını imkânsız kılacak kadar deri sarkması olan kişiler

Üst gözkapağında görme alanını engelleyecek kadar sarkması olan hastalar

Üst göz kapağında doğuştan ya da ilerleyen yaş ile birlikte düşüklük olan hastalar

Üst göz kapağında torbalanmaya bağlı olarak yorgun görünümden şikâyet eden kişiler

Alt göz kapağında fazlalık derisi mevcut olup ve çizgilenmeleri olan hastalar

Alt göz kapağında torbalanması ve koyu renkli renk değişikliği olan kişiler

Alt göz kapağında sarkıklık ve çekilmesi olan hastalar.

Göz kapağı ve çevresinde değişiklik arzu eden kişilerin yapması gereken mutlaka bir Plastik Cerraha başvurmaktır. Plastik Cerrahınız sizi muayene ettikten sonra yaş, derinin durumu ve diğer fiziksel ve tıbbi etkenler gibi, ameliyat kararını etkileyecek diğer değişkenleri tartışacaktır. Operasyon teknikleri genellikle hastanın yaşı ile birlikte değişiklik göstermektedir.

Genç kişilerde Blefaroplasty genellikle sadece gözkapağı altındaki yağ dokusunu uzaklaştırmak için uygulanırken daha ileri yaştakilerde deri esnekliğinin kaybı fazla derinin de uzaklaştırılmasını gerektirecektir. Bazı durumlarda sarkmış olan kas dokusunun çıkarılması ya da gerilmesi ve fıtıklaşmış yağ torbalarının da onarılması gerekecektir. Göz Kapağı Estetiği Operasyonu sonrası Göz civarındaki sarkmanın giderilip fazla deri ve yağ dokusunun uzaklaştırılması daha genç ve dinlenmiş bir görünüm sunar.

Öte yandan Göz Kapağı Estetiği aslında Göz Çevresi Estetiğinin bir parçası olarak görülmelidir. Plastik Cerrahınız gerekli gördüğü durumlarda kaş kaldırma, şakak germe hatta alın germe operasyonu yapılmasını önerebilir. Göz kenarlarında ki kırışıkların yumuşatılması için BOTOX enjeksiyonu önerilebilir. Benzer şekilde gözaltındaki morluklar için size hyalüronik asit ya da yağ enjeksiyonu ile birlikte renk açıcı krem uygulamaları ya da kimyasal soyma yöntemlerinin uygun görüldüğü belirtilecektir...


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!