Göz kapağı estetiği (blepharoplasty) üst göz kapağı sarkması ve alt kapağın torbalanmasının giderildiği bir estetik cerrahi ameliyatıdır. Bireyi yaşlı ve olduğundan daha yorgun gösteren, hatta görme alanını etkileyebilen bu sorun basit bir müdahale ile düzeltilir.

Hipotiroidizm ve Graves Hastalığı gibi tiroid problemleri, kuru göz yada yetersiz göz yaşı varlığı, yüksek tansiyon ve diğer dolaşım sistemi problemleri, şeker hastalığı ve kalp-damar hastalıkları gibi bir takım tıbbi durumlar göz kapağı estetiğini riskli hale getirebilir. Retina ayrılması yada glokom hastalığı da dikkat gerektirir ve göz doktorunun bu ameliyat öncesi kontrolü önerilir. Bu durumların haricinde herkese kolayca uygulanabilir.
Göz kapağı estetiği sonrası komplikasyonlar nadiren ortaya çıkar ve genelde küçük sorunlardır. Ameliyat sonrası birkaç gün sürebilen geçici çift yada bulanık görme şikayeti, göz kapağı köşelerinde şişlikler ve iyileşme aşamasında hafif asimetriler gibi komplikasyonlar genellikle hastayı çok rahatsız etmezler. Ancak yine de enfeksiyon yada anesteziye karşı reaksiyon gibi problemlerin görülme olasılıkları göz ardı edilmemelidir. Bu estetik işlem sonrası bazı hastalarda birkaç gün için uyku sırasında gözleri kapatmada güçlük görülebilir. Şişliklerin gerilemesi ile düzelir, ancak çok nadir durumlarda bu durum kalıcı hale gelebilir. Bir başka son derece nadir komplikasyon da ektropion denen ve alt kapağın aşağı doğru çekilmesiyle sonuçlanan durumdur ve ek bir cerrahi tedavi gerektirebilir.

İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!