Göz kapakları, insanın yüz ifadesini ve dış görünümünü etkileyen, estetik ve aynı zamanda fonksiyonel önemi olan bir organdır. İlerleyen yaşın, yüz üzerindeki etkilerinin ilk ortaya çıktığı yerlerden biridir. Yaş ilerledikçe üst göz kapağı derisinde bollaşma, kaş ile birlikte, bollaşan bu deride aşağı doğru sarkma oluşur. Alt göz kapaklarında ise deride bollaşma, kırışıklık ve göz altı torbalarının belirginleşmesi dikkati çeker. Bu durum, kişinin göz kapaklarında ağırlaşmaya, yüzünde ise yorgun, üzgün, düşünceli ya da kızgın görünen bir ifadeye yol açar.

Göz kapağı estetiği ameliyatı, bu tür şikayetleri düzeltmeye yönelik olarak yapılan plastik cerrahi girişimleridir. Alın kırışıklığı ve kaşlarda sarkıklığın söz konusu olduğu durumlarda alın germe ameliyatı, yanaklarda sarkıklığın söz konusu olduğu durumlarda endoskopik yüz germe ameliyatı, göz kapaklarına yönelik yapılan girişime ek olarak yapılabilir. Arzu edildiğinde burun estetiği, göğüs estetiği, göğüs büyütme, göğüs küçültme, vajina estetiği gibi farklı nitelikteki ameliyatlar da aynı anda uygulanabilir. Alt ve üst göz kapakları, konumları ve anatomik yapıları farklı olduğu için ayrı ayrı değerlendirilir, uygulanan cerrahi girişimin niteliği de farklıdır. Ameliyat, üst göz kapağında kıvrım çizgisi üzerinden, alt göz kapağında kirpiklerin hemen altından girilerek yapılır, bu sayede belirgin olmayan ameliyat izleri aynı zamanda gizli kalır.

Üst göz kapağı derisindeki bollaşma, yeni geliştirdiğimiz bir teknik ile hem dikey, hem de yatay doğrultuda olmak üzere iki boyutlu olarak, düzeltilmekte ve ayrıca göz kapağına dolgun görünümünü veren yağ torbacıkları da alınmaktadır. Alt göz kapaklarında kırışıklık oluşturan bollaşmış deri düzeltilmekte, dışarıya doğru bombelik oluşturan yağ torbacılarının pozisyonu değiştirilmektedir. Yeni geliştirilmiş olan bu teknik sayesinde yağ torbacıkları alınarak yapılan klasik tekniklerin uygulandığı ameliyatlarda oluşan yaşlı bakış ifadesi ortadan kaldırılmaktadır.

Göz kapağı estetiği ameliyatı genel ya da lokal anestezi altında yapılabilir. Göz kapağı estetiği ile birlikte alın germe ameliyatı ya da endoskopik yüz germe ameliyatı gibi ek bir girişim planlanıyorsa genel anestezi tercih edilir. Her bir göz kapağının düzeltilmesi yaklaşık 30-40 dakikadır. Ameliyattan sonra aynı gün eve dönülebilir. Rahatsız edici bir şekilde ağrı şikayeti oluşturmaz. Göz kapağı estetiği sonrası ameliyatın etkisinden kaynaklanan ödem (şişlik) ve morarma oluşur. Ödem ve morluklar, yapılan girişimin derinliğine ve kişinin hassasiyetine göre 5-7 gün içinde azalır. Göz kapaklarının derisinin tam olarak oturması ve şekillenmesi 4-6 ay sürer, ancak bu süre içinde görünüm ile ilgili herhangi bir şikayet oluşturmaz. Ameliyat sonrası lazer epilasyon uygulaması yapılmasında sakınca yoktur.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!