Excimer Laser Refraksiyon Cerrahisi, gözlük veya kontakt lenslere olan bağımlılığı ortadan kaldırmak için uygulanmaktadır.
Excimer Laser; Göz Hastalıklarını tedavide kullanılan birkaç çeşit laserden biridir.
Özelliği, herhangi bir doku ısınması veya doku zedelenmesi olmaksızın,hedef dokuda planlanan şekilde çok hassas bir doku traşlaması yapılmasıdır..Mikron düzeyinde bir hassasiyet ile çalışan ve son derece güvenilir bir teknolojidir.
Modern Excimer Laser cihazlarının vazgeçilmez özelliklerinden biri de;Laser uygulaması sırasında,göz hareketlerine kilitlenerek hep doğru eksene tedaviyi yönlendirmesidir.

LASIK
Lasik yöntemi; Excimer Laser uygulamasının en popüler ve en sık uygulanan şeklidir;Bu uygulamada Korneanın yaklaşık % 20 si kalınlığında "Flep" denilen kapakçık; "Mikrokeratom" denen çok gelişmiş bir cihaz yardımıyla hazırlanır; Bu kapakçığın gerisinde "Stroma" adı verilen Korneanın ana tabakasına laser ile düzeltme yapılır.
5-6 saatlik bir rahatsızlık süresi sonrası,hayata gözlüksüz bakan bir gözle net bir hayat başlar.

LASEK VE PRK
Özellikle ince kornealarda tercih edilir; Oldukça güvenli bir uygulamadır;Bu yüzey laser yöntemlerinde de, aynı laser traşlaması; kapakçık hazırlamadan uygulanır.
Kornea'nın doku bütünlüğünde de daha az etki oluşturduğu için özellikle ince kornealarda tercih edilir.
Bu yöntemle iyileşme süreci;2-4 gün arasıdır.
Sağlıklı ve mutlu günler dileğiyle...

Op.Dr.Ahmet UMAY
Bristol University Ophtalmology Section United Kingdom

Kaynak :Bayrampaşa Göz Nurunu Koruma Vakfı Neşriyatı / 2000 İstanbul


Kıbrıs Göz Doktoru uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!