GUATR NEDİR?

Boynunda biraz şişlik görülen kişiye ya başkaları ya da kendisi acaba guatr olmasın derler. Öyleyse biz neye guatr demeliyiz. Tİroid bezi insanlarda boynunun ön yüzünde herkeste bulunan bir organdır. Bu organımızın iltihaba ve kansere bağlı olmayan büyümelerine Guatr adı verilir.

SEBEBLERİ NELERDİR ?

Su ve topraklarda İyod adı verilen ve vücudumuz için gerekli olan bir element vardır. İçtiğimiz su ve toprakta yetişen besin maddeleriyle biz bu elementi alırız. Eğer su ve toprakta bu element çok az ise günlük İyod ihtiyacı karşılanmaz ve troid bezi daha fazla çalışınca büyür ve guatr hastalığı oluşur.

KAÇ ÇEŞİT GUATR VARDIR ?

A-DÜZGÜN BÜYÜMÜŞ:Tiroid bezi düzgün bir şekilde büyümüştür.

B-NODULER : Tiroid bezi içinde küçük mercimek, nohut, fındık veya ceviz gibi yumrular meydana gelmesine NODÜL denir. Nodüller tek veya birden fazla olabilir. Bu tip nodüllü guatrların yüzde ellisi TEK NODÜL, yüzde ellisi ise ÇOKLU NODÜLLÜdür. Nodüllü guatrların önemi yüzde beş oranında kanserleşme riski taşımasındadır. Diffüz guatrlarda böyle bir risk yoktur.

Çapı 1 cm den büyük olan nodüller elle muayenede hissedilebilir. Daha küçükleri Ultrasonografi ile teşhis edilir. İçinde sıvı bulunan kistik veya silgi gibi sert kıvamda olabilirler.

C-ZEHİRLİ GUATR (TOKSİK)

Düzgün büyümüş, tek nodüllü veya çok nodüllü guatrların günün birinde aşırı tiroid hormonu üretmesiyle ortaya çıkan hastalık tablosudur. Çarpıntı, ellerde terleme, titreme, sinirlilik, zayıflama ve gözlerin dışarı doğru fırlaması ile karekterize şikayetler yapar.

Kandaki yüksek tiroid hormonlarını düşürecek ilaç tedavisine derhal başlanmalıdır. Yaşlı insanlarda uzun süren ilaç tedavisi yerine atom tedavisidenilen, ağızdan verilerek içirilen Radyoaktif İyod tedavisi yapılır. Ameliyata gerek olmaz.

KORUNMAK İÇİN NE YAPABİLİRİZ ?

Ülkemizin sularında İyod noksanlığı olduğundan tuzlar artık iyodlu tuz haline getirildi. Sofralarımızda mutlaka iyodlu tuz kullanmalıyız. Fakat Noduler Guatrınız var ise iyodlu tuz kesinlikle yasaktır. O zaman iyodsuz kaya tuzu kullanmalısınız. Eğer iyodlu tuz kullanmaya devem ederseniz Guatrınız zehirli Guatra dönüşür.

ZEHİRLİ GUATR

GIDALAR VEYA İLAÇLAR GUATR YAPAR MI ?

İçinde İyod, Lityum ve Amiodoran gibi maddeler bulunduran ilaçların uzun süre kullanımı guatr yapabilir. Daha önceleri karalahana yiyenlerde görüldüğü iddia edilmişse de yapılan araştırmalar bu bilginin yanlış olduğunu ortaya çıkarmıştır. Çünkü guatr yapan madde yapraklarında değil, çiçeklerindedir. Bu da hayvanlar tarafından tüketilmektedir.

NE ZAMAN AMELİYAT GEREKLİDİR ?

1-Sıcak olsun, soğuk olsun tüm nodüllü guatırlara ”İnce iğne biopsisi” yapılmalıdır.

Bu şekilde kanser olup olmadığı hakkında bir bilgi edinilebilir.

2-Her nodül ameliyat edilmez, takibi gerekir. Çapı 2.5 cm den küçük nodüller ilaç tedavisine alınarak takip edilir. Tek nodüllerin ilaçla tedavileri çoklu nodüllerden daha başarılıdır.

3-Çapı 2.5 cm den büyük olan SICAK NODÜLLER

4-Çapı 3 cm den büyük SERT NODÜLLER

5-Çapı 4 cm den büyük KİSTİK NODÜLLER

6-Tedavi altında iken HIZLI BÜYÜYEN NODÜLLER

7-Boynunda nodülle beraber ELE GELEN LENF BEZİ olan hastaların hepsi AMELiYATLA TEDAVİ edilmeldirler.

GUATRDAN KORUNMAK İÇİN İYOTLU TUZ KULLANINIZ! FAKAT GUATRINIZ VARSA İYODSUZ TUZ KULLANILMALIDIR!


Kütahya Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!