Gülüş tasarımı, hekimlik ve sanatın birlikte uygulanarak, yüze özel ideal gülüşü sağlayabilmektir. Yüzün çekiciliğini oluşturan en önemli temel öğeler ise gözler ve ağızdır. Etkileyici gülümsemenin bireylerin kendine olan güvenlerindeki pozitif etkisinin gözardı edilemeyecek önemi, yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Dişler, birbirleri ve onları çevreleyen yumuşak dokular ile uyumlu olarak dizilmiştir. Güzel bir gülüşün temel elemanları dişlerdir ve dolayısıyla diş şekilleri ve anatomik özellikleri hakkında kapsamlı olarak bilgi sahibi olmak, tüm tedavilerin temelini oluşturur. İyi tasarlanmış bir gülüşün nasıl olması gerektiği hakkında daha fazla fikir sahibi olabilmek için, yüz hatlarının iç ve dış kenarları incelenmelidir.

Yüz hatları, cinsiyet, yaş, gülüş simetrisi, dişlerin sıralanışı ve renkleri, dudaklar ile diş etleri estetik gülüş ifadesini belirleyen faktörlerdir. Gülüş tasarımında tüm bu faktörler göz önüne alınarak dişlerin formu belirlenir.

Gülüş tasarımıyla daha genç görünmek mümkündür. Her açıdan çok daha sağlıklı, pırıl pırıl dişlere kavuşmanız mümkün. Diş beyazlatmadan, görünmeyen diş teline kadar kozmetik amaçlı birçok yenilik sizi bekliyor.

GÜLÜŞ TASARLAMADA KRITERLER

Objektif kriterler:

1) Gingival sağlık 2) İnterdental kapama

3) Diş aksı 4) Zenith noktaları

5) Gingival seviyelerde denge 6) İnterdental kontağın seviyesi

7) Relatif diş boyutları 8) Diş formu

9) Diş karakterizasyonu 10) Yüzey yapısı

11) Renk 12) İnsizal kenar konfigürasyonu

13) Alt dudak çizgisi 14) Gülüşte simetri

Gülüş tasarımında en önemli faktörler pembe ve beyaz estetiğin bir arada hazırlanabilmesidir. Sadece hazırlanmış porselen dişlerin estetik olması yeterli değildir. Önemli olan dişeti ile uyum içinde hazırlanabilmesidir.

a) Dişeti Estetiği (Pembe Estetik)

Estetik bir gülümseme yalnız beyaz, muntazam dişlerle değil, bu dişlere uyumlu diş etleri ile mümkün dür. Estetik dişeti uygulamalarının adı pembe estetik dir., `Diş etlerinin sağlığı, rengi ve seviyesi diş estetiğini tamamlar` göze hoş gelen, uyumlu ve temiz bir gülüş sağlamanın ilk adımının diş ve dişeti uyumunu sağlamak tır. Sağlıklı dişeti açık pembe renkte, dişe ve kemiğe sıkıca yapışmış olup, portakal kabuğuna benzer parlak ama pütürlü bir görünümü olur.

b) Diş Estetiği (Beyaz Estetik)

1. Beyazlatma (Bleaching)

2. Laminate Veneer:
Mükemmel estetiği sağlamak amacıyla uygulanan seramik laminalar pozisyon bozukluğu olan, renklenmiş, travmaya uğramış, kırılmış ya da aşınmış, diastemalı anterior dişler için konservatif bir tedavi metodudur. Lamina restorasyonları, adeziv tekniklerin kullanılması ile ön dişlerin renk, form ve pozisyonlarının değiştirilmesi amacı ile kullanılırlar.

3. Metalsiz Tam Porselen Kronlar

Bu sistemde metal yerine zirkonyum alt yapıdan faydalanılmaktadır. Zirkonyum beyaz renktedir ve yüksek çiğneme kuvvetlerine dayanabilmektedir.Özellikle arka bölgede tam bir estetik başarı sağlanabilmektedir.

4. İnley ve Onley Restorasyonlar (Seramik Dolgular)

Kanal tedavisi, çürük ve travma gibi etkenlere bağlı olarak dişlerde oluşan madde kaybını, dişin sadece eksik olan kısımlarını tamamlayacak biçimde restore eden bir çeşit bölümlü porselen veya daha basit bir anlatımla laboratuvarda kuvvetlendirilmiş kompozit veya porselenden hazırlanmış bir çeşit dolgudur.5. Bonding(Kompozit Lamina)

Bonding işlemi dişlere zarar vermeden dişlerdeki küçük şekil bozukluklarının estetik dolgular ile tedavi edilmesi işlemidir. Kırık dişlerin tamirinde, küçük aralıkların kapatılmasında, dişlerin boylarının uzatılmasında kullanılabilir.


Gaziantep Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!