DİŞ KESMEDEN DİŞ ESTETİĞİ MÜMKÜN MÜ?

Halk arasında diş kesimi olarak bilinen diş hekimliğinde kullanılacak olan estetik malzemeye yer açma işlemi, diş minesinden aşındırma yöntemi ile yapılır. Eğer estetik planlama yapılacak dişte şekil düzeltmesi, dişlerin boylarının kısaltılması ve eksik dişlerin köprü protezi ile tamamlanması uygulanmayacak ise. Bunun yanında hastanın dişlerinin düzeni ve boyutları normal sadece renk ve şekil iyileştirilmesi amacıyla dişlerin ön yüzeylerinin kaplanması işlemi dişleri inceltmeden ve küçültmeden yapılabilmektedir.

Bunun için dişleriniz temizlendikten sonra ölçünüz alınacaktır. Çok özel bir laboratuvar işlemi sonucunda yaklaşık 0.4 mm inceliğinde yaprak porselenler hazırlanıp prova ve düzeltmeleri yapıldıktan sonra dişlerinize özel yapıştırıcılar ile yapıştırılır

Mükemmel estetiğe sahip bir uygulamadır.

ZİRKONYUM KAPLAMA NASIL YAPILIR?

Hekiminizin yaptığı planlamaya göre dişlerinize lokal anestezi yapıldıktan sonra dişleriniz prepare edilir yani hazırlanır. Halk arasında diş kesimi olarak ta bilinen bu işlem (aslında bir şey kesmiyoruz sadece dişleri inceltiyoruz) dişlerin üzerine gelecek olan kaplamaya yer açmak içindir. Bu işlem için ucunda ince elmas parçacıklar bulunan frezler dönen bir alet yardımıyla dişler üzerinde aşındırma yapar, soğutma için dişinize aynı zamanda su püskürtülür. Genel amaç dişlerinizden en az maddeyi kaldırmaktır ancak bazı durumlarda dişlerin konumlarını düzeltmek için çok aşındırma yapmak gerekebilir böyle bir anda dişin sinir zarar görürse kanal tedavisi yapmak uygun olacaktır.

Bu işlemin ardından hekiminiz alt ve üst çene modellerini elde etmek için ölçü alacaktır ardından çene ilişkilerinin tespiti için mum ısırtabilir.

Modeller laboratuvar ortamında lazer tarayıcı ile taranır ve bir bilgisayar programı ile dişlerinizin alt yapısı tasarlanır. Bir freze sistemi zirkonyum oksit bloklarından dişlerinizi şekillendirir, bundan sonra bloklar sinterleme denilen işlemle sertleştirilir.

Seramist zirkonyum blokların üzerine fırça yardımıyla seramik işler ve pek çok kere kronları pişirir. En sonunda zirkonyum kronlar prova için hazırdır.

Prova işleminde hekiminiz kronların uyumunu, görünümünü, rengini, yüksekliğini, rahatlığını ayarlar herşeyden emin olununca cilalanması için tekrar laboratuvara gönderir.

Laboratuvardan gelen kronlar uygun bir yapıştırıcı ile dişe yapıştırılır. Tüm bu işlemler yaklaşık bir hafta sürer bu sürede hekiminiz size geçici kaplamalar yapacaktır.

Yapıştırılan kaplamalara ağzın alışması için bir süre gerekir bu süre bazen bir ay kadar sürebilir ayrıca hafif sıcaklık duyarlılıkları da normal kabul edilir buda zamanla geçecektir.


Ankara Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!