ORTODONTİK BOZUKLUKLAR TEDAVİ EDİLMEZSE NE OLUR?

Hemen hemen tüm ortodontik problemlerde estetik bozulmuştur. Kapanış bozukluklarında çene büyümesi olumsuz etkilenebilir ve çene ekleminde rahatsızlık oluşma riski daha fazladır. Tüm ortodontik bozukluklarda konuşma, ısırma, çiğneme fonksiyonlarında bozukluk oluşması riski vardır. Ayrıca çapraşık dişlerin temizlenmesi çok daha zordur ve uygun fırçalama ve diş ipi kullanımında bile çürüme ve diş eti problemleri daha sık görülür.

ORTODONTİK TEDAVİ İLE ÇENE İLİŞKİLERİNİN DÜZELMESİ MÜMKÜN MÜDÜR?

Ortodontik tedavi ile dişlerde var olan dizilim bozuklukları düzeltilebilirken aynı zamanda çene ilişkilerindeki bozukluklar da düzeltilebilir. Çocuklarda çeşitli fonksiyonel apareylerle bu mümkünken, erişkin hastalarda ortognatik cerrahi ameliyatı ile alt ve üst çene ideal konumuna getirilir.

ORTODONTİK TEDAVİDE DİŞ ÇEKİMİ YAPMAK ZORUNLU MUDUR?

Gelişen teknolojiler sonucunda ortodontik tedavilerin çoğunluğu diş çekmeden yapılabilmektedir. Ancak çok şiddetli çapraşıklık vakaları gibi vakalarda ideal sonucu almak ve tedavi sonrası nüksü önlemek için diş çekimi kaçınılmaz olur. Diş çekimi yapılan tedavilerde genellikle 1. küçükazı dişleri çekilir. Ortodontik tedavi bittiğinde çekim yapılan bölgede dişler arasında en ufak bir boşluk kalmaz ve dişler düzgün bir şekilde sıralanır.

ORTODONTİK TEDAVİ SÜRESİNCE DİŞLERDE AĞRI OLUR MU?

Diş telleri takıldıktan sonra ilk 2-3 gün dişlerde baskı hissi ve hafif ağrılar olur. Bu baskı ve ağrı hissi 4-6 haftada bir gerçekleşen her seans sonrası tellerin aktivasyonuna bağlı olarak tekrar oluşur ve 2-3 gün içinde geçer.

ORTODONTİK TEDAVİDE KULLANILAN TELLER DİŞLERDE ÇÜRÜK YAPAR MI?

Ortodontik tedavi süresince dişler çok iyi fırçalanmaz ve ağız hijyenine dikkat edilmezse tellerin etrafına biriken yemek artıkları diş çürüklerinin oluşmasına sebep olabilir. Ağız hijyenine özen gösteren hastalarda teller diş çürüklerine neden olmaz ve dişlere herhangi bir zarar vermezler.

TEDAVİ SIRASINDA TELLERİMİN GÖRÜNMESİNİ İSTEMİYORUM, GÖRÜNMEYEN TELLER VAR MI?

Ortodontide estetik arayışında olan hastalar için diş rengine çok yakın renkte olan seramik braketler kullanmak mümkündür. Ayrıca dişlerin arka yüzeylerine yapıştırılan lingual braketler kullanılarak tellerin önden hiç görünmemesi de sağlanabilir. Seramik braketler ve lingual braketler haricinde şeffaf plaklar kullanılarak da bazı vakalar tedavi edilebilir.


Ankara Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!