Yazın yaklaşmasıyla birlikte kadınların en büyük sorunu olan selülit konusu gündeme gelir. Hepimiz selülitleri yok etmek için farklı şeyler denemeye başlarız.

Selülit neden olur?
Selülit sıklıkla genetik veya hormonal nedenlerden oluşuyor. .Cilt bağ dokusu yaşla ve hormonal etkilerle gevşiyor ve bütünlüğünü kaybediyor Derinin altındaki su birikmesi başlangıçta portakal kabuğu görünümüne sahip olur.

Yok etmede ilk ve temel adım

selülit tedavisinin ilk adımı selülit kontrol diyetidir“genetik ve hormonal faktörleri “ değiştiremeyeceğimiz için tedavideki ilk aşama kişinin beslenme ve yaşam tarzını düzenlemektir.
Burada birinci dikkat edilmesi gereken konu su birikmesini kolaylaştırdığı için tuzlu gıdaların alınmaması , günde iki veya iki buçuk litre su tüketilmesi gerekmektedir. Bunun yanında selülit oluşumunu önlemede hareket ve sporun da en az beslenme kadaretkili olacaktır.

Bu yaşam tarzını oluşturduktan sonra tedavi yöntemleri devreye girer:

Radyo frekans tedavisi

Portakal kabuğu görüntüsü için lipoliz ve radyofrekans denilen tedaviler uygulanmakta.Bu işlemi,cilt altı bağ dokusunun ısıtılarak ütülenmesi şeklinde düşüne bilirsiniz.genellikle 7-8 seans da yüzde 7o'e yakını bitmiş oluyor.Ancak selülitlerin dört derecesi bulunmakta.Çok yaygın ve ilerlemiş ise seans sayısı da artmakta.her bir seanslar 20-30 dakika arası sürmektedir.Seans aralıkları da haftada bir kez.

Akustik dalga terapisi
Akustik dalga terapisinde verilen şok dalgaları vücutta bulunan yağ dokusunda çözülme sağlıyor. Haftada iki seans olarak uygulanan bu tedavi toplamda üç veya dört hafta sürüyor. Akustik dalga tedavisi aynı zamanda bölgesel incelme sağlıyor ve cilt gevşekliğini ortadan kaldırıyor.

Lenf drenaj :

Bu yöntem “toksini temizleyebilecek en etkin sistem olduğu için selülitte çok etkili” Böylece, yağ hücrelerinin hareketlenmesi ve bedenden atılmasını sağlanırHaftada üç gün birer saatlik lenf drenaj cihazında masajın faydası görülmektedir.


Muğla Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!