Bebeğiniz nasıl gelişiyor?

Bebeğinizin ağırlığı şu anda yaklaşık 3-3.2 kilo ve 49,5 -50 cm uzunluktadır. Kuvvetli bir yakalama refleksi oluşmuş durumdadır ve bunu elini ilk kez tuttuğunuzda siz de test edebilirsiniz! Organları olgunlaşmıştır ve dışardaki hayata hazırdır !

Bebeğinizin gözlerinin ne renk olacağını merak ediyor musunuz? Bundan hemen emin olmak çok kolay değildir. Doğduğunda gözleri kahverengiyse, muhtemelen kahverengi kalacaktır. Eğer gri ya da lacivert gözlü doğarsa, gri ya da lacivert kalabilir veya 9 aylık oluncaya kadar yeşile, elaya veya kahverengiye dönebilir. Bunun sebebi, çocuklardaki irisin (gözün renkli kısmı) doğduktan sonraki aylarda daha fazla pigment kazanabilmesidir.

Sizin hayatınız nasıl değişiyor:

Birçok kadın için, bu birkaç haftalık bekleme süreci zor ve çok yavaş geçer. Ancak bu zamanı bebeğinizin bakımına hazırlanmak ve gerekli işlerle uğraşmak için kulanın - bebeğiniz doğduktan sonra bir süre boyunca bunlarla ilgilenemeyeceksiniz. Kısa şekerlemeler yapın, kitap okumaya, uzun zamandır istediğiniz ama izleyemediğiniz filmleri izlemeye ve en önemlisi eşinizle bolca vakit geçirmeye çalışın.

Bu son birkaç haftadır ayaklarınızda ve bileklerinizde biraz şişme olması normaldir, ama ayaklarınızda ya da bileklerinizde aşırı ya da ani şişkinlik, ellerinizde, yüzünüzde şişkinlik ya da gözlerinizin çevresinde şişlik olduğunu fark ederseniz veya ani kilo alımı söz konusu ise mutlaka doktorunuzu arayın. Ayrıca, şiddetli ya da sürekli baş ağrınız; görüşünüzde değişiklikler (çift ya da bulanık görmek, noktalar ya da yanıp sönen ışıklar görmek, ışığa karşı hassasiyet veya geçici görüş kaybı gibi), yoğun üst karın ağrısı veya hassasiyeti veya bulantı ve kusmanız varsa kendisine derhal bildirin. Bunlar, preeklampsi adı verilen ciddi bir durumun belirtileridir.

Emzirmeye hazırlık hakkında :

Bir bebeği beslemenin en iyi yolu niye emzirmek olarak düşünülür?

Anne sütü, bebekler için doğanın en mükemmel gıdasıdır. Tam olarak doğru protein, karbonhidrat ve yağ oranlarından ve tiplerinden oluşur ve ayrıca bir bebeğin hayatındaki ilk altı ayda ihtiyaç duyduğu vitaminlerin ve minerallerin neredeyse tümünü içerir. Yapılan onlarca çalışma, emzirmenin faydalarını doğrulamıştır ve yeni araştırmalar da sürekli yayınlanmaktadır. Bazı önemli noktalar aşağıdaki gibidir.

Emzirmek:

Bebeğinizin ishalden, solunum problemlerinden ve kulak enfeksiyonundan korunmasına yardımcı olabilir.

Bebeğinizin alerji, lösemi ve muhtemel obezite riskini düşürebilir.

Stres seviyenizi ve meme kanseri riskinizi azaltabilir.

Emzirmeye hazırlanmak için ne yapabilirim?

Doktorunuzun önereceği kaynaklardan nasıl emzirileceğiyle ilgili bilgilere ulaşın ve okuyun. Bilmeniz gereken üç ana unsur, aşağıdaki gibidir:

Emzirmeye mümkün olduğunca kısa süre içinde başlamak için sizin ve bebeğinizin doğumdan sonra en kısa zamanda bir araya getirileceğini,( doğum yapacağınız hastanenin konuyla ilgili koşullarını) mümkünse netleştirin. Sezaryen ile doğum yapacaksanız, ameliyat bitince en kısa zamanda bebeğiniz yanınıza getirilecektir.

Emzirmenin zor bir iş olabildiğini ve her kadına doğal gelmediğini ve cesaretiniz kırılırsa yalnız olmadığınızı bilin. Eve gitmeden önce sizin ve bebeğinizin emzirmeyi kavrayabildiğinden emin olmak için, hastaneden ya da doğum merkezinden ayrılmadan önce yardım alın.

Yeni doğan bebeğinizi sık sık emzirin – En geç iki-üç saatte bir. Tıbbi açıdan gerekmediği sürece, bebeğiniz, emzirme iyice alışıncaya kadar kadar anne sütünün dışında hiçbir şey almamalıdır.

Emzirmek, acıtır mı?

Bebeğinizi beslemenin en doğal yolunun emzirmek olması, her zaman kolay olduğu anlamına gelmez. Birçok kadın için, emzirmek, ilk başlarda rahatsızlık ve hatta acı verici olabilir. Acı, genellikle bebeğinizin memenizi düzgün bir şekilde almadığının göstergesidir. Ağzı, areolanızın (meme ucunuzun çevresindeki pigmentli cilt) büyük bir kısmını kaplamalıdır. Memeniz, bebeğinizin ağzının çok gerisinde olmalıdır. Emzirmek, bebeğinizin ilk birkaç emişinden sonra acı verirse, bebeğinizin diş etleriyle meme ucunuz arasına serçe parmağınızı koyarak emme işlemini kesin – ve daha az acı veren bir pozisyon buluncaya kadar tekrar deneyin. Bebeğinizin memenizi doğru bir şekilde aldığından emin olmak için, hastaneden ayrılmadan önce bir emzirme danışmanıyla konuşun.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!