11. HAFTA (Doğuma 195 gün kaldı)
Bebeğin Gelişimi: Bu hafta sonuna kadar bebeğinizin 20 dişi de diş etlerinde oluşmuş olacaktır. Ses telleri de yerleşmiş, bağırsakları da karın bölgesine oturmuştur. Bebeğinizle birlikte, onu ilerde besleyecek olan plasentası da (=eş) gelişmektedir. Plasentanın ağırlığı 28 gr. a ulaşmıştır. Bir yandan da karaciğeri safra, pankreası da insülin üretmeye başlamıştır. Diz, alt bacak ve uyluk kemikleri ucunda ikincil kemikleşme alanları gelişmektedir.
Annedeki Değişiklikler: Sık idrara çıkma, besinlerden tiksinme durumunuz devam ediyor olabilir. İdrara çıkma ihtiyacınızı kesinlikle ertelemeyin, idarınızı tutmayın. Rahim bölgesindeki basıyı azaltmanız rahat etmenizi sağlayacaktır. Tiksindiğiniz için yemek yemenizde sorun varsa, yeterli ve dengeli beslendiğinizden emin olun. Gerekirse doktorunuza danışarak görüş alın. Çok sıcak ortamlardan ve banyolardan uzak durun. Sıcaklığın 38 dereceden fazla olduğu banyo, spa ve hamamlar yorgunluk hissi verebilir, baygınlığa sebep olabilir. Kan akımına engel olmayan, hareketlerinizi kısıtlamayan rahat kıyafetler giymeye özen gösterin.
EK BİLGİ: Hamilelik sürecinde genişleyen rahminizi barındırmak ve kolaylık sağlamak için uyluk ve bel kemiğinizdeki eklemlerin gevşemesini sağlayan Relaksin adı verilen bir hormondur. Relaksin hormonu 14.haftada zirve yapar ve doğumdan sonraki 48 saate kadar da yüksek seviyede kalır. Bu hormon ve eklemlerinizdeki gevşeme nedeniyle sırt ağrıları çekebilirsiniz. Sırtınızı destekleyerek oturmaya, aşırı yorulmamaya çalışabilirsiniz. ÖNEMLİ NOT: 11. haftada "Down Sendromu" taramasında önemli yeri olan "1. trimestre tarama testi" (= ultrasonda ense şeffaflığı ölçümü ile beraberinde anne kanında PAPP-A ve hCG denilen iki maddenin düzeyinin ölçüldüğü "ikili test" yapılmalıdır.

12. HAFTA (Doğuma 188 gün kaldı)
Bebeğin Gelişimi: Bebeğiniz artık rahim içinde nefes alıp verme hareketini yapabiliyor olacaktır. Elinin parmaklarını oynatabilir, baş parmağını hareket ettirebilir. Kendisi de oldukça hareketlenmiştir. Emme kasları, diş kabarcıkları, boğaz ve soluk borusu zaten oluşmuştu, bu hafta artık yutma, emme ve nefes alıp verme hareketini yapabilecek duruma gelmiştir. Eğer kız bebeğiniz olacaksa cinsel organı da belli olmaya başlamıştır. Dalağı da artık çalışmaya başlamıştır.
Annedeki Değişiklikler: Bugün hamileliğinizin 3.ayı sonlandı. Kendinizi bebeğinize ve anne olmaya daha yakın hissedebilirsiniz. Göğüs bölgenizdeki damarlar genişlemiştir. Kabızlık sorunu yaşayabilirsiniz. Gebelik hormonları bağırsak kaslarını da gevşettiği ve büyüyen rahminiz bağırsaklarınıza baskı yaptığı için dışkılama zorlaşacaktır. Müshil gibi söktürücüler kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Bu dönemde hala hazımsızlık, midede yanma, yemek sonrası bulantılarınız oluyorsa yavaş ve sindirimi kolay, hafif gıdalarla beslenmeye çalışın. Öğün atladığınızda, yetersiz beslendiğinizde bebeğinizin aç kalacağını unutmayın. Bu dönemde eğer sağlıklıysanız, dinlenmeye ve beslenmenize özen gösteriyorsanız kendinizi gayet iyi hissediyor olmalısınız. Tebrikler! Hamileliğinizin 3. ayı tamamlandı. Doğumunuza 6.5 ay kaldı!
EK BİLGİ: Bu tarihten sonra doktorunuzu daha sık görebilirsiniz. Bedeninizdeki gelişmeleri iyi takip etmelisiniz. Tahmini doğum tarihinizin doğruluğu, rutin doktor muayenelerinizde rahminizin boyutlarındaki gelişmelere göre teyid edilecektir. Gebelik sürecinde rahminizin ağırlığı, başlangıçtaki ağırlığının 360 katına ulaşacaktır.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!