Bebeğimizin temiz, sağlıklı bir ortamda büyümesini elbette ki çok isteriz. Tabiîki hiç birimizin gönlü bebeğimizin rahim içinde ,çöplük dolu bir ortamda büyümesine razı olmaz. Hamilelik sürecinde maruz kaldıklarımız; kirlilik , yediklerimiz , içtiklerimiz , stres bebeğimize sağladığımız ortamı belirler. Plasenta anne ve bebek arasında köprü vazifesi görür ve besinleri filtre ederek annenin yediği , içtiği her şeyi geçirir. Yani sadece genler değil , gebelik döneminde maruz kaldıklarımız , davranışlarımız tercihlerimiz de çocuğumuzun ileride hangi hastalıklarla mücadele edeceğini , zekasını , gelişimini belirleyecektir. Öyleyse sorumluluğumuzu yerine getirme ve bebeğimize sağlıklı bir ortam sağlamanın tam zamanı .

TOKSİNLERDEN ARININ. Plasenta, besinlerin ve aynı zamanda toksin maddelerin anneden bebeğe geçmesini sağlayan filtre görevi görür. Eminim bebeğinizi rahim içinde çöplüğü andıran bir ortamda büyütmek istemezsiniz. Hamile kalmaya karar verdiğiniz yada hamile kaldığınız anda toksinlerden uzak durmanızı şiddetle öneririm. Köşe bucak kaçılması gereken toksinler;

1.SİGARA .İçmemek yetmiyor , sigara içilen ortamlarda da bulunmamaya özen gösterin. Pasif içicilikte en az diğeri kadar bebeğiniz için tehlike arzeder.

2.ALKOL. Alkolün sınırları tartışıla dursun , hamilelik sırasında azda olsa asla tüketilmemelidir. Az alkol bile bebeğin gelişmekte olan beyin hücreleri üzerine toksik etki yapar.

3.ESRAR & UYUŞTURUCU MADDE.

4.METİLATLAR. Sosis, salam , sucuk gibi şarküteri ürünlerde bulunan bu toksik maddeler bebeğin DNA ‘sı üzerine olumsuz etkiler yapar.

5.BİSFENOL-A. Sert plastik şişelerde bulunur. Cam mutfak araç gereçleri hayatın her dönemi olduğu gibi özellikle bu dönemde daha tercih edilmelidir.

6.RADON. Bu radyoaktif element teknolojinin bol kullanıldığı modern evlerde bulunur. Evin düzenli havalandırılması önemlidir.

7.TEREBENTİN VE BOYA GİBİ AEROSOLLÜ ÜRÜNLER. Evin boya , badana işi biraz bekleyebilir. Hatta emziklilik döneminde bile acele etmeyin. Anne sütü ile bile bebeğinize taşınabilir.

8.AĞIR METALLER. Hamilelikte maruz kaldığınız civa, kurşun gibi ağır metaller bebeğinizin beyin , sinir sistemini olumsuz etkiler. Bu sebeple civadan zengin derin su balıklarından uzak durulmalıdır. E peki Omega 3 ihtiyacımız ne olacak? Özellikle ağır metallerden arındırılmış Omega 3 suplement takviyeleri daha sağlıklıdır . Planlı gebeliklerde en az 6 ay öncesinden diş doktorunuzu ziyaret edip diş bakımı ve dolgularını yaptırın. Hamilelik sırasında bebeğiniz doğana kadar dolgu yaptırmaktan kaçının.

9.RADYASYON. Bebeğinizi radyasyonun olumsuz etkilerinden korumak için bu dönemde X ışınları ve radyasyonun diğer formlarından uzak durun. Radyasyon bebeğin gelişen hücre DNA’sını değiştirir. Uçakla seyahat etmeyi bu dönem tercih etmeyin. TV karşısında uyumayın. Uzun süre TV seyretmeyin , uzun süre bilgisayar başında vakit geçirmeyin. Cep telefonunuzu mümkün olduğunca uzağınızda tutun. Gece uyurken baş ucunuzda cep telefonunuzun açık konumda olmamasına özen gösterin.

10.GIDA KATKI MADDELERİ. Günümüzde maalesef katkı maddesi içermeyen bir gıda neredeyse kalmadı. Raf ömrü olan her gıdanın içerisinde farklı oranlarda katkı maddesi olduğunu biliyoruz .Ancak yediğiniz besinlerle gelen katkı maddeleri plasenta ile doğrudan bebeğinize geçer. Bu sebeple özellikle bu dönemde doğal, organik beslenmeye özen gösterin.


Ankara Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!