Hemen implantasyon nedir, nasıl yapılmaktadır?
Hemen implantasyon nedir, nasıl yapılmaktadır?

Hemen implantasyon

Estetik zone dediğimiz ön dişlerin kaybı, hastalarımızı ciddi sıkıntılara sokan, yaşam kalitesini engelleyen, özellikle sosyal yaşamda önemli yeri olan bireylerin psikolojisini oldukça etkileyen bir durumdur

Yayınlanmaya hazır yeni bilimsel makalem için geçmiş yıllarda sevgili hocam Prof. Dr. Tayfun Özdemir ile birlikte uyguladığımız vakaların kontrollerini gerçekleştirip, uzun dönem sonuçlarını inceliyorum. Görüyorum ki, estetik zone da eğer beraberinde akut bir iltihab yok ise immediyat implantasyon-immediate implantation oldukça başarılı sonuçlar veriyor. Özellikle kemik dokusunun korunması, yumuşak dokunun bütünlüğünün bozulmaması aslından ayırd edilemeyecek implant üstü kuronlar (dişler) yapmamızı sağlıyor. Hele ki zirkonyumun estetik gücünden de faydalanırsak, tatmin edici tedavi sonuçları ile, kısa sürede hastalarımıza dişsiz kalmadan, implant uygulaması gerçekleştirebiliyoruz.

Peki immediyat implantasyon yani hemen implantasyon nedir?

Bazen ön bölge dişlerde yapılan kanal tedavileri başarısız olur, ya da uzun dönemde kök ucunda kist oluşarak dişin kaybına neden olabilirler. Bu gibi durumlarda kistin cerrahi olarak alınması söz konusu olsa da bu durum kronik bir iltihaba yol açar ise, hastalığın nüks etmesine sebep olabilir. Böyle durumlarda dişin çekiminden başka şans kalmamaktadır. Bazen de ön dişlerin travma sonucu veya yine kanal tedavisi sonrası kırılması ve diş etinin altına doğru kırık hattının ulaşması söz konusu olabilir. Bu durumlarda da dişin çekimi gerekir.

Ancak ön dişlerin çekilmesi hastaları hem fonksiyonel hem de estetik açıdan çok etkileyeceği için ciddi bir durumdur. Ön diş kaybı söz konusu olduğunda hasta evden dışarı bile çıkmak istemez, işe gidemez, günlük hayatını sürdüremez, yemek yemede zorluk olacağı gibi konuşması da etkilenir. Gülümseyemez, elini ağzına kapatmadan konuşamaz bile. Bu nedenle ön dişin çekileceğini duyan hasta dişin yerinin boş kalmasını asla istemez.

İşte hemen implantasyon da bu gibi durumlarda oldukça kurtarıcıdır. Önce lokal anestezi altında diş atravmatik bir şekilde çekilir. Dişin çekim aşaması çok hassastır, asla kemik kaybına neden olacak bir hareket yapılmamalıdır, yoksa yeni yapılacak implantın başarısızlığına sebep olabilir. Diş çeşitli tekniklerle altındaki kemiğe hiç zarar vermeden çekilir. Sonrasında implant yuvası hazırlanır, bu aşamada oldukça hassastır. İmplant çekilen dişin yerine değil biraz daha arkaya doğru yeni açılan bir yuvaya yerleştirilmelidir ki estetik sorunlar oluşmasın. İmplantın tutuculuğundan emin oldunduktan sonra papillere ufak dikişler atılır ve implantın üzerine vidalı bir diş yapılır.

Hasta kapıdan dışarı çıkmadan hem dişi çekilmiş, hem implantı takılmış hem de geçici dişi takılmış olur. Bu dişin üzerinde sert şeyler yenmemesi gereklidir ve çok iyi fırçalanmalı diş eti sağlığının devamlılığı bozulmamalıdır. Bunun dışında hastanın ekstra yapması gereken bir şey yoktur. Bundan sonra 4 aylık iyileşme süreci başlar. Hem İmplantın kemik içinde hem de yumuşak dokunun diş etrafındanki iyileşmesi tammalandıktan sonra, asıl ölçü alınarak gerçek diş takılır. Bu aşamada zirkonyumdan oldukça faydalanmaktayız. İmplantın üzerine zirkonyum post yerleştirilir ve üzerine estetik zirkonyum kuron yapılır. Böylece komşu dişlerden farkı ayırtedilemeyen pembe ve beyaz estetiği tam olarak sağlanabilmiş implant ve implantüstü diş hasta ağzına takılır.


İstanbul Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!