Basur veya hemoroid, anal kanalda dışkı kontrolüne yardımcı olan vasküler yapılardır.

Bunlar şiştiği veya iltihaplandığı zaman patolojik hale veya hemoroid memesi haline gelir. Fizyolojik durumdayken, arteryo-venöz kanallar ve bağ dokudan oluşan bir tampon görevi görürler.

Patolojik hemoroidin semptomları görülen hemoroid tipine bağlıdır. İnternal hemoroid hastalık genelde ağrısız rektal kanama ile görülürken, eksternal hemoroid hastalık bazı semptomlar ya da tromboze durumdaysa anüs bölgesinde şiddetli ağrı ve şişlik oluşturabilir. Birçok insan anal-rektal bölge etrafında meydana gelen herhangi bir semptomu yanlış bir şekilde "hemoroid" olarak ifade etmekte ve semptomların önemli nedenleri gözden kaçırılabilmektedir. Hemoroidal hastalığın gerçek sebebi hala bilinmemekte, özellikle kabızlık olmak üzere intra-abdominal basıncı arttıran çok sayıda faktörün hemoroidal hastalığın gelişmesinde rol oynadığına inanılmaktadır.

Hafif ve orta şiddetli hastalık için başlangıç tedavisi su düzeyini korumak için lif alımı ve oral sıvı alımının arttırılması, ağrıyı dindirmek ve rahatlık sağlamak içinse ağrı kesicilerdir. İkinci derece hastalıkta bant ligasyon, üçüncü derece hastalıkta Longo ameliyatı, dördüncü derece hastalıkta ise hemoroidektomidir.


Bursa Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!