Normalde insanlarda kalın barsağın dışarı açılan en son kısmında süngersi yapıda damar ağları mevcuttur. Hemoroidal damarlar denilen bu yapıların genişlemesi ile hemoroidal hastalık oluşur.

Hemoroidal damarların vücutta önemli fonksiyonları vardır:

Normalde bu damar ağlarında biriken kan anüsün (makatın) tam kapanmasını sağlar. Böylelikle hemoroidal damarlar, kişi istemli olarak anüsü kontrol eden kaslarını kasmadığı halde, dışkılama kontrolünün sağlanmasına yardımcı olur.

Anüsü çevreleyen sfinkter adını verdiğimiz kas halkasının üzerinde koruyucu bir yastık tabakası işlevi görür.

Dinlenme ve uyku halinde anüsü (makat) tam kapatarak dışkının dışarı sızmasına engel olur.

Hemoroidal damarlar yerleşim yerine göre eksternal (dış) ve internal (iç) olarak ikiye ayrılmaktadır. Dış hemoroidler anüsün çevresinde yer alır ve ince bir deri ile kaplıdır. İç hemoroidler ise anüsün içinde bulunur ve mukoza ile kaplıdır.

Başlık: Hemoroid

HEMOROİDAL HASTALIK NEDİR ?

Anüs ve rektumda bulunan süngersi hemoroidal damarların aşırı derecede genişlemesi ve bazen anüsten dışarı taşmasına hemoroidal hastalık denir. Dış ve iç hemoroidlerde ayrı ayrı hemoroidal hastalık olabilir. Dış hemoroidlerde pıhtılaşma (tromboz) olursa hasta çok ağrı duyar. İç hemoroidler ise daha çok kanama ile kendini belli eder.

Başlık: Hemoroidal-hastalik

HEMOROİDAL HASTALIĞIN NEDENLERİ

Hastalığın temel nedenlerinden birisi ıkınmadır. Ikınmak bu bölgeye yüksek basınçta kan dolmasına neden olur. Ikınma dışında karın içi basıncını arttıran diğer faktörler de hemoroidal hastalığa neden olabilir, örneğin:

Kabızlık

Kronik öksürük

Hamilelik

Şişmanlık

Ağır kaldırma

Prostat hastalığı

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ NELERDİR ?

Dışkılama (büyük abdest yapma) sırasında kanama

En sık görülen belirtisidir. Sıklıkla damla damla taze parlak kırmızı renktedir. Dışkının üzerinde ve temizlik sırasında kan fark edilebilir.

Dışkılama (büyük abdest yapma) esnasında makatın dışarı çıkması, ele gelen şişlikler.

Hasta makattan dışarı doğru çıkan yumuşak bir şişlikten, kitleden şikayet eder. Bazı hastalar bu dışarı çıkan şişliği makat içine doğru içeriye geri itebilirler.

Anal bölgede (makatta) kaşıntı

Hemoroidal damarların normal işlevlerini yapamaması ile makat bölgesinin hijyeni de bozulur. Makatın tam kapanmaması ile dışkı ve akıntı kaçağı olur. Buna bağlı kaşıntı ortaya çıkar.

Ağrı

Hastalar bu şikayetlerini tam olarak ifade edemezler. Sancı, sızlama veya yanma şeklinde bir his olarak tanımlayabilirler. Özellikle dış hemoroidlerin tromboze (damar içinde kan pıhtısı oluşması) olması şiddetli ağrıya neden olur.

Sürekli olarak anal kanalın (makatın) dışında kalan ve dokunulduğunda ağrılı olan şişlikler

İç hemoroidlerin makattan dışarı sarkması sonucu gelişebileceği gibi dış hemoroidlerin tromboze olması ile de ortaya çıkabilir.

HASTALIĞIN EVRELERİ:

1.Evre: Kanama olur

2.Evre: Kanama yanısıra iç hemoroidler defekasyon (büyük abdest) sonrası dışarı çıkar ve bir süre sonra kendiliğinden içeri girerler

3.Evre: Kanama yanısıra iç hemoroidler defekasyon (büyük abdest) sonrası dışarı çıkar ve el yardımıyla içeri itmek gerekir.

4.Evre: Kanama yanısıra iç hemoroidler sürekli dışardadır

HEMOROİD MUAYENESİ

Hastanın makat bölgesi dizlerinin üzerinde öne eğilmiş veya yan yatar pozisyonda doktor tarafından önce gözle incelenir, sonra parmak makattan içeri sokarak muayene tamamlanır. Bu muayene hemoroid tanısı koymak için genellikle yeterli olur. Ancak hemoroid benzeri yakınmalar kolon kanseri gibi hastalıklarda da görülebileceğinden ve hemoroidle birlikte muayenede farkedilemeyen başka hastalıklar da bulunabileceğinden endoskopik muayene gerekir.

Endoskopik muayene, kalın bağırsağın içini örten tabakanın bir kamera yardımıyla direkt gözle incelenmesi işlemidir. Bu işlem sadece makat için yapılırsa anoskopi, rektum ve sigmoid kolon için yapılırsa rektosigmoidoskopi ve tüm kalın bağırsak için yapılırsa kolonoskopi denir.

Dışkıdan kan gelmesi şikayeti olan bir hastada ayırıcı tanı için en az rektosigmoidoskopi yapılmalıdır. Aksi takdirde kanamaya neden olabilen diğer hastalıklar gözden kaçabilir. Örneğin dışkılama sırasında kanamaya neden olan erken evredeki bir kalın bağırsak kanserinin farkına varılmaz ve hemoroidal hastalık olarak tedavi edilirse, ileride ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Bir çok rahatsızlık ilk belirti olarak dışkılama sırasında kanama ile ortaya çıkabilir. Kalın bağırsak kanseri (kolon ve rektum kanseri), kalın bağırsak polipleri, makat ağzında çatlak (anal fissür), iltihaplanma (apse), fistül oluşumu, iltihabi bağırsak hastalığı (ülseratif kolit ve Crohn Hastalığı), barsak sarkması (prolapsus), dışkı kaçırma (inkontinans), kaşıntılı makat hastalığı, irritabl bağırsak sendromu, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve daha bir çok durum bu bölgeyi etkileyebilir. Bu nedenle ayırıcı tanı çok önemlidir ve uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır

HEMOROİDLER KANSERE NEDEN OLMAZ

Ancak kanser nedeniyle oluşan kabızlık hemoroide yol açabilir, veya hemoroidle birlikte ayrıca kanser hastalığı da bulunabilir. Bu nedenle zaman kaybetmeden endoskopik muayene yapılmalıdır.

HEMOROİD TEDAVİSİ

Tedavi yöntemine ve zamanına, hastalığın etkilediği bölge (iç veya dış hemoroidal hastalık), hastalığın evresi ve şikayetlerin şiddeti göz önüne alınarak karar verilmelidir.

Hemoroidal Hastalığın Tedavisi

Evre 1'de tıbbi tedavi, evre 2'de tıbbi ve minimal invaziv tedavi önerilir, evre 3 ve 4'te cerrahi uygundur.

Dışkılama alışkanlığının düzenlenmesi

Düzenli dışkılama alışkanlığı tedavi için önemlidir. Tuvalette uzun zaman oturma (sigara içme, gazete okuma v.b.) ve aşırı ıkınmalardan kaçınma hemoroidal damarlardaki gerginlik ve basıncı azaltır ve böylece hemoroidlerin makattan dışarı çıkmaları önlenebilir.

Diyetin düzenlenmesi

Yemeklerdeki lifli (posalı) gıda oranlarının artırılması ve düzenli dışkılama alışkanlığı edinilmesi yardımcı olabilir. Diğer önemli bir konu da yeterli su içilmesidir. Günde en az 10-12 büyük bardak su içilmesi gerekir. Meyve suyu, kahve, çay su yerine geçmez.

Oturma banyosu

Günde birkaç kez, ılık bir suda 10 dakika oturmak semptomları (belirtileri, şikayetleri) azaltır. Oturma banyosundan sonra makat bölgesinin ıslak bırakılmaması ve kuru tutulması gerekir. Bu tedaviyle en şiddetli hemoroidlerde bile 2-7 gün içinde ağrı azalır ve makat etrafında ele gelen sert şişlikler 4-6 hafta içinde geriler.

Krem-Pomad uygulamaları

Hemoroidal hastalığın tedavisinde kullanılan bir çok pomad vardır. Doktorunuz hastalığın durumuna göre size bir pomad tavsiye edebilir.

İlaçlar

Makat bölgesindeki damarların kan akımını kontrol eden ve aşırı şişmesini önleyen, hemoroidal hastalığın kısa zamanda normal hale dönmesini kolaylaştıran ilaçlar vardır. Bu ilaçlar doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Tıbbi tedaviye cevap vermeyen veya ileri evre hemoroidlerde cerrahi tedavi gerekir.

Lastik Bant Yöntemi ile Bağlama (Band Ligasyon)

İç hemoroidlerin tedavisinde kullanılır. Dışarı doğru sarkan ve kanayan hemoroid pakelerinde uygulanır.

Enjeksiyon (Skleroterapi)

Makattan dışarıya çıkmayan ve kanama şikayetine neden olan internal (iç) hemoroidlerin tedavisinde kullanılmaktadır. Hemoroidal damarlar içine bir sıvı (fenol solüsyonu) enjekte edilir. Böylece kanama önlenebileceği gibi damar genişlemesi ve dışarıya doğru sarkması da engellenebilir.

Isı ile Koagülasyon

Makattan dışarıya çıkmayan ve kanama şikayetine neden olan internal (iç) hemoroidlerin tedavisinde kullanılmaktadır. Bir ışık kaynağı yardımı ile şikayete neden olan hemoroidal damarların üzerinde ısı uygulaması ile kanama önlenir ve hemoroidal pakelerin küçülmesi sağlanır.

Laser yöntemi

Halk arasında laser olarak bilinen yöntemlerin çoğu aslında ısı koagulasyon yöntemleridir. Gerçek anlamda laser tedavisi uygun hemoroidlerde doğru şekilde uygulanırsa daha az ağrılı ve etkili bir yöntemdir. Ancak diğer yöntemlere göre daha pahalı bir uygulamadır.

Cerrahi Uygulamalar

Hemoroidektomi

Hemoroid pakelerinin çıkartılması işlemidir. Bu işlem klasik yöntemlerle yapılabildiği gibi, ligasure, koter, ultrasonik bistüri gibi aletler kullanılarak da yapılabilir.

Stapler (Longo) yöntemi (Stapler hemoroidopeksi, Zımbalı hemoroid ameliyatı)

Stapler adı verilen tek kullanımlık aletler kullanılarak yapılan ameliyatlardır. Daha az ağrılı, etkili bir yöntemdir, iyileşme ve günlük yaşama dönüş daha çabuk olmaktadır.

Videoanoskop bizim geliştirdiğimiz, patentini aldığımız ve ürettiğimiz bir cihaz olup bu yöntemin uygulanmasını kolaylaştırmaktadır.


İzmir Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!