Hemoroid, anal kanalı çevreleyen toplardamarların çeşitli nedenlerle genişlemesi ve sarkması ile ortaya çıkan anal bölgede kaşıntı, şişlik ve kanama ile kendini gösteren bir hastalıktır. Hemoroidin oluşmasında kronik ıkınma önemli yer tutar. Kronik kabızlık, kronik ağır kaldırma, prostata bağlı zor işeme, kronik öksürük, gebelik, düşük lifli gıdalarla beslenme, tuvalette uzun süre oturma, hemoroid riskini arttırır. Acılı ve baharatlı yemek hemoroid riskini arttırmaz ancak ağrıyı artırabilir. Damar ağının yerine göre hemoroidler iç ya da dış hemoroid olarak adlandırılır.

Tüm hemoroidlerin sadece %10'u ameliyat gerektirir. Genel olarak evre 1 ve 2 hemoroidler, medikal tedavi ve diyet ile evre 3,4 hemoroidler ise ameliyat ile tedavi edilir diyebiliriz. Ancak tedaviye dirençli evre 2 hemoroidler de opere edilebilir.

Klasik ameliyat teknikleri hemoroidal şişliklerin; makas, bıçak, monopolar elektrokoter, bipolar koter, Ligashure veya Ultracision türünde damar kapatma cihazları veya lazer ile kesilerek çıkartılması esasına dayanır.Klasik ameliyat tekniklerinde ameliyat sonrası ağrı hastaların en sık karşılaştığı ve yakındığı sorundur.

Günümüzde ameliyat sonrası ağrının hiç ya da çok az olduğu yeni yöntemler giderek popüler hale gelmektedir. Bu yöntemlerin başlıcaları Longo yöntemi ve lazer ile tedavi yöntemleridir.

Longo yöntemi:Hemoroid makatta genellikle üç yerde ve dizilimi de saat kadranı üzerindeki 3, 7 ve 11 hizalarıdır ve klasik cerrahi yöntemde en az üç yerden yara oluşturmak gerekir. Bu ister normal dikişle yapılsın, ister lazer uygulamasıyla yapılsın makatta ciddi yaralar oluşur. Buna bağlı olarak da hastada ameliyat sonrası ciddi ağrılar olabilir. Longo yönteminde ise makat dışında bir yara oluşmaz, ameliyat makat derisine (anoderm) oranla tamamen sinir ağından daha fakir bir bölge olan makatın içinde gerçekleştirilir, bu da ameliyat sonrasındaki ağrı duyusunu azaltır. Makat sarkması (rektal mukozal prolapsus),ileri derecedeki hemoroidlerde (üçüncü ve dördüncü derecedeki hemoroidler), Makad etrafını tamamen saracak kadar çok hemoroidin aynı anda olduğu durumlarda, Longo tekniğinin en başarılı sonuçları verdiği bilinmektedir.

Longo hemoroid ameliyatının avantajlarını, çok az ağrılı olması, makattan sarkmayı önlemesi ve işe 1-2 gün içinde dönmeyi sağlaması olarak sıralayabiliriz.

Lazer ile hemoroid ameliyatı: Bu yöntemde hemoroidin kökündeki damar özel lazer cihazı ile yakımakta ve bu sayede hemoroidin kanlanması engellenmektedir. Zaman içerisinde de kanlanamayan hemoroid kaybolmaktadır. Özellikle tek ve büyük hemoroidi olan hastalarda etkilidir. Ağrısız ya da çok az ağrılı olması sebebi ile hasta günlük hayatına hemen dönebilir.

Kısacası, hastalarımız hemoroidden tamamen kurtulmak için artık klasik ağrılı ameliyat yöntemlerine mecbur değiller. Ayrıntılı muayene ile uygun hastalar, uygun yöntemler ile ağrısız olarak tedavi edebilebilir.

Aşağıda da anlatılan ameliyat tekniklerininin karşılaştırmalı bir tablosunu görmektesiniz.

Ameliyat Tekniği

Klasik

Stapler (longo)

Lazer

Maliyet

+

++

++

Ağrı

orta-çok

az-yok

az-yok

İşe dönüş

10-15 gün

1-2 gün

1-2 gün

Nüks

%1-4

%2-6

%8-12


Kocaeli Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!