Her sıvı tüketimi suyun yerini tutmaz
Her sıvı tüketimi suyun yerini tutmaz

Vücut fonksiyonlarının düzenli çalışabilmesi için gereken en temel madde, su. Bilindiği üzere vücudumuzun yüzde 60 - 70’ini su oluşturuyor ve bu miktarın günde 1,5 - 2 litresi çeşitli yollarla dışarı atılıyor. İnsan metabolizması yüzde 1’lik bir su kaybını bile hissederken bu oran daha da yükseldiğinde hayati risk yaratacak boyutlara ulaşabiliyor. Bu yüzden su oranını dengelemek çok önemli. İdrarınızın rengi vücutta ki yetersiz sıvı tüketimi ile ilgili gerekli sinyalleri vermektedir. Eğer idrar rengi koyu sarıysa su tüketiminin yetersiz olduğu sunucuna varabiliriz. Böyle bir durumda günlük su tüketim miktarı attırılmalı ve belirtilerin ortadan kalkması beklenmelidir.

Her çay ve kahve tüketiminden sonra ekstra 2 bardak su içilmeli

Gün içerisinde yeterli miktarda su tüketilmediğinde vücut kendisi için gerekli suyu kullanmaya ve metabolizma için gerekli suyun da yetersiz olduğu görülmekte ve vücudun normal işleyişi ile ilgili sağlık problemleri oluşmaktadır. Günlük sıvı tüketiminin fazla olmasının su tüketiminin de yeterli olduğu anlamına gelmemektedir. Çorba, çay, kahve, meyve suyu gibi diğer içeceklerde de su bulunmasına rağmen suyun sağladığı faydaların yerini tutmaz. Diğer içecekler günlük su ihtiyacımızı karşıladıktan sonra içilmeli özellikle gün içinde sürekli çay ve kahve tüketenler, bu içeceklerde de su bulunduğunu düşünerek günlük ihtiyaçlarını karşıladıklarını düşünüyorlar. Aksine fazla çay ve kahve tüketimi, diüretik etki yaparak vücuttan daha fazla su atılmasına sebep oluyor. Bu yüzden sık sık çay ve kahve tüketenlerin daha fazla su içmesi gerekmektedir.

Su vücudumuzda ne işe yarıyor?
Metabolizmanın hızını arttırıyor ve kilo vermenizde size yardımcı olur.

Tokluk hissi oluşmasını sağlıyor. Özellikle öğünlerden önce içilen 1-2 bardak su, daha çabuk doyulmasına ve iştahın baskılanmasını sağlar.

Kas kaybını ve kilo kayıplarına bağlı sarkmaları önlemede yardımcı olur.

Vücuttaki ödemin atılmasını sağlar.

Cildin kurumasına engeller.

Sindirimin sisteminin düzenli çalışmasını, metabolik atıkların dışarı atılmasını sağlar


Adana Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!