İştahınızı azaltarak kilo vermeye yardımcıdır . Vücudunuz susuz olduğu zaman yağ hücrelerinin yıkılması zorlaşır bu açıdan diyet yapanlar yeterince su içmezlerse kilo vermeleri zorlaşır .

Vücudunuzun düzenli çalışmasını sağlar . Kabızlık veya basur problemi yaşıyorsanız mutlaka liften zengin beslenin denmiştir . Bu kesinlikle problemden kurtulmak için yapılabilecek çözümlerden biri ancak bunun yanında lifin düzenli çalışmasını sağlamak için su içilmelidir . Aksi halde ters tepki yapıp vücudumuz kötü etkilenecektir .

Kalp sağlığını korumaya , desteklemeye yardımcıdır . Kasların en sıkı ve ağır çalışanı olarak tam hızda çalışabilmesi için suya gereksinim vardır . Susuz kaldığınızda kanınız kalınlaşır bu durumda kalbin daha fazla çalışması gerekir . Eğer kalbiniz zayıfsa ilerleyen yıllarda ciddi kalp problemleri görülebilir . Günde 5 bardaktan fazla su içinler ile 2 bardaktan az içenler karşılaştırıldığında , 5 bardaktan fazla içenlerin kalp krizi riskine yakalanması riski %41 daha az olarak bulunmuş .

Enerjinizi arttırır . Nasıl yetersiz su içilmesi beyninizi yavaşlatıyorsa aynısı vücut içinde geçerlidir . Kaslarınızn %75 i kemiklerinizin % 22 si kanınızın %83 ü su ile doludur. Susuz kaldığınızda bu vücut bölümleri yeterince işlev göremez ve bu da enerji eksikliği , yorgunluk ve bitkinlik ile ilişkilidir .

Baş ağrısı ve baş dönmesini azaltır . Baş ağrısında hemen aspirine sarılmanıza gerek yoktur . Vücudunuzun susuz kaldığının bir sinyali olabilir ve su içdikçe kaybolur . Yorgunluk ve bitkinlik hali de susuz kaldığınızın göstergesidir .

Cildinizi temizler. Temiz bir cilt oluşumu sağlar . Akne belirtilerinin azaltılmasına yardımcıdır . Kuru bir cildiniz varsa su içmek daha bir nem kazandırıcaktır . Su vücuttan toxinlerin atımına yardımcıdır , vücudu bakteri ve gereksiz materyallerden temizler .

Konsantrasyonu arttırır . Beynimiz %85 sudan oluşur . Susuz kaldığımızda bu durum otomatikman konsantrasyonumuzu ve kısa dönem hafızamızı etkiler . Susuzluk beynin enerji seviyelerinin azalmasına neden olur .

Enfeksiyonlarla savaşır . İdrar enfesiyonları ve böbrek taşlarından kurtulmak ve önlemek için bol bol su içilmelidir. Ayrıca su içmek solunum yollarını temizlediği için alerjiler ve soğuk algınlıkları için de önemlidir.

Daha iyi egzersiz yapmanızı sağlar . Terle birlikte kaybolan sıvıyı suyla birlikte yerine koymak akıllıca bir davranıştır . Egzersiz esnasında su içmeyi aksatmazsanız daha iyi ve daha sıkı bir performans sağlayabilirsiniz .

Suyun tadını mı sevmiyorsunuz ? İşte alternatif çözümler J

Suya taze meyve ekleyin . Limon , lime ( yeşil limon ) , portakal gibi turunçgiller veya taze ahududu , karpuz veya çilek dilimleri ekleyin . Salatalık ve taze nane de ferahlatıcı tatlardır .

Birkaç damla taze meyve suyu damlatın . Kızılıcık , nar , üzüm , elma gibi tatları hafif mayhoş olanlar olabilir .

Kimine göre buzlu suyun tadı oda sıcaklığında servis edilmiş bir sudan daha iyidir . Birkaç aromalı buz küpü suyu lezzetlendirmeye yetecektir . Taze meyve , nane ve salatalık buz küplerini deneyin .

Meyve aromalı bitkisel bir çay deneyin . Kafeinsiz olan şeftali , elma , yaban mersini gibi çayları biraz demlendirin ve sonra soğutun .


İstanbul Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!