Hidrosalpenks (tek veya çift taraflı olarak tüplerin tıkanması)
Hidrosalpenks (tek veya çift taraflı olarak tüplerin tıkanması)

Hidrosalpenks, kadınlarda tüplerden birinde veya ikisinde aynı anda da olabilen, tüpün en uç kısmından tıkanması sonucunda şişmesi ile, rahim filminde boğum boğum beyaz şişlikler şeklinde görülür.

Hidrosalpenks tüplerin tıkanmasının sonucu olarak oluşmakla birlikte, yumurta ve sperm hücresinin kavuşmasına engel olup, gebeliğe de engel olur. Ancak tek taraflı tüpün tıkalı ve hidrosalpenks olarak izlendiği , diğer tüpün açık olduğu ama gebe kalınamayan, gebe kalınıp birkaç kez düşük ile sonuçlanan durumlar da mevcuttur. Bunun açıklaması da şişlik olan tüpün içinden rahim içine akan sıvının, diğer çalışan tüp sayesinde oluşan gebeliğin, rahim içinde tutunmasını engellemesi olarak yapılmaktadır.

Tek taraflı hidrosalpenks olduğu durumlarda direk tüp bebek mi yapılmalıdır, tüp alınmalıdır ?

Bu önemli bir soru, verilmesi gereken önemli bir karardır. Biz bu kararı hastalarımızla beraber veriyoruz. Tek taraf hidrosalpenksi olan bir hastamıza direk tüp bebek yapar isek başarı şansımızı yaklaşık yüzde 30 olarak azaltır, bunu hastamızla paylaşarak ortak karar veriyoruz. Eğer ameliyat olmak istemiyor ise başarısızlık şanssızlığını bildirerek ilk tüp bebek denemesini yapıyoruz. Hekim olarak kişisel yaklaşımım ise hidrosalpenks olan tüpün alınması, daha sonra ister kendi kendine gebe kalabilme şansınıdeğerlendirmesi veya yine ameliyat sonrası tüp bebek tedavisi yapılmasıdır.

İki taraflı tüplerimde hidrosalpenks var dediler, ne yapmalıyım ?

Bu durumda da her iki tüpü de alıp, hastamıza tüp bebek tedavisi yapmaktan başka bir şansımız yoktur. Önce ameliyatını yapar, birkaç ay sonra da tüp bebek tedavimizi başlayabiliriz.

Tüplerin alınması ameliyatına salpenjektomi denmektedir. Açık ameliyatla veya kapalı olarak ( laparoskopik salpenjektomi ) yapılmaktadır.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!