Hindistan cevizi suyu ve Hindistan cevizi çekirdeği, insan sağlığı için gerekli olan mikro mineraller ve besinleri içerir. Bu nedenle Hindistan cevizi, başta tropik ülkelerde olmak üzere dünya üzerinde pek çok toplum tarafından gıda olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Hindistan cevizi yağı kaprik, kaprilik, kaproik, laurik, miristik asit içerir. E ve K vitamini içerir. Aynı zamanda demir içerir. Gün geçtikçe kullanımı yaygınlaşan Hindistan cevizi yağının çeşitli olumlu etkileri kanıtlanmıştır.

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları:

Abdominal obeziteye sahip olan kadınlar üzerinde 12 hafta boyunca süren, kontrollü ve doğru dozajda hindistan cevizi yağı kullanan kişilerde abdominal obeziteyi azalttığı ve dislipidemiye neden olmadığı kanıtlanmıştır.

Metabolizmayı harekete geçirir. Vücuttaki fazla yağın daha kolay yakılmasına yardımcı olur.

İnsülin salınımını ve kan şekerini düzenlemesine yardımcı olur.

Hindistan cevizi yağı vücudumuzdaki zararlı bakterileri öldürür ve virüslerle mücadele eder. Hatta HIV ve AİDS’ e neden olan bakteri ve virüslerin etkisini azalmasını sağlar.

Hindistan cevizi yağı vücudumuzda bir savaşçı gibi davranarak bağışıklık sistemimizin güçlenmesine katkı sağlar.

Ülser, kolit, chron, huzursuz bağırsak gibi hastalıklarda olumlu etkilidir. Aynı zamanda bağırsak mikro florasının onarılmasına yardımcı olur.

Kalp ve damar sağlığını korur. Bu konuda Hindistan cevizi yağı tüketirken kullanılan dozaja dikkat etmelisiniz ve kolesterolünüzü belli aralıklarda kontrol ettirmenizde fayda var.

Laurik asit içeriğinden dolayı anti inflamatuar ve anti mikrobiyal etkileri kanıtlanmıştır.

Hindistan cevizi yağı kullanımı diş eti iltihabı ve plak oluşumunu azaltır.

Antioksidan kaynağıdır.

Doğal bir cilt bakım ürünüdür.

Hindistan Cevizi Yağının Kullanım Alanları

Hindistan cevizi yağı cildinizin doğal neminde kalmasında etkilidir ve tüm cilt tiplerinde sonuç verir. Aynı zamanda cildinizin ışıl ışıl parlamasında etkilidir. Selülit probleminiz ve çatlak probleminiz varsa Hindistan cevizi yağı bu problemlerinize çözüm olacaktır. Yüzünüzdeki kahverengi lekeler geçmiyor diye üzülmeyin cildiniz alerjik reaksiyon vermiyorsa Hindistan cevizi yağını düzenli ve ölçülü kullanmanızla birlikte lekelerinizin azalmasını sağlayıp hatta zamanla lekelerinizden kurtulmayı başarabilirsiniz. Alerjik bir cilt yapınız yoksa makyaj temizleyici olarak kullanabilirsiniz. Eğer alerjik bir cilt yapınız varsa dermatoloğa danışarak kullanmalısınız. Aynı zamanda yaz aylarından sonra deniz ve güneş etkisiyle saçlarınız yıpranacaktır. Saçlarınızı kısa zamanda eski haline gelmesini istiyorsanız Hindistan cevizi yağını saçlarınızın uçlarına sürüp 5-10 dakika bekleterek saçlarınızın daha parlak görünmesini ve ipek gibi yumuşacık olmasını sağlayacaktır. Böylelikle kısa sürede yıpranan saçlarınızın yerine eski ve sağlıklı saçlarınıza en kısa sürede kavuşabilirsiniz.


İzmir Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!