Horlama tedavisi
Horlama tedavisi

Horlama ,yumuşak damak ve küçük dilin normalden fazla büyümesi ve sarkması sonucu bu kasların gerginliklerini kaybederek uyku sırasında solunum yolunu tıkaması ve küçük dilin titreşmesi olayına verilen addır.Daha çok erişkinlerde görülen bu durum halk arasında kişinin uyku esnasında çıkardığı gürültülü ses olarak tanımlanır.

Horlamanın birçok nedeni olmasına karşın burundan ses tellerine kadar üst hava yolunu daraltan bütün problemlerin ( alerjik nezle, burun kemiğindeki eğrilikler,sinüzit,alt ve üst çenedeki yapısal anomaliler,dilin aşırı büyük olması ) horlamaya neden olabilmektedir.Sonuç olarak horlama hava yolunun daralması sonucu gelişir.Bu durum çocuklarda görüldüğünde genellikle geniz bademciğinden kaynaklanır.Hava yolundaki daralma ilerleyip tamamen kapanmasına ve uykuda solunumun duraklamasına neden olabilir.Bu nedenle horlama mutlaka tedavi edilmelidir.

Horlama kilo fazlalığında,büyümüş bademcik ve geniz eti varlığında,boğazın dar yapıda olması durumunda, alkol,sakinleştirici ve uyku ilacı kullananlarda, yaşa ve cinsiyete bağlı olarak da 40 yaşını aşmış erkek bireylerde sıklıkla görülebilmektedir.

Horlayan kişi çevresindekileri rahatsız edeceği gibi, şiddetli horlama genel vucüt sağlığımızı tehdit edebilir.Horlayan kişilerde sabahları baş ağrısı,kalp şikayetleri ve yüksek tansiyon,aşırı ve hızlı kilo alma, psikolojik sorunlaridepresyon,cinsel isteksizlik,konsantrasyon bozukluğu,uykuda aşırı terleme,uykusuzluk,gün içinde yorgun olma hali,sık idrara çıkma,vucudün su kaybetmesi,düzensiz ve konforsuz uyku,gündüz uyuklama,uyku sırasında solunumun durması,uykudan solunum güçlüğü ile uyanma,ağız kuruluğu ve boğaz ağrısı görülen belirtilerdir.Genellikle horlayan kişiler bu belirtileri fark etmeksizin çevresine verdiği rahatsızlık endişesiyle tedaviye başvururlar.

CERRAHİ TEDAVİ:Yumuşak damağa yönelik cerrahi müdahaleyi içerir. 1 yıl sonra tekrar nüks etme ihtimali %50’dir.

CERRAHİ OLMAYAN TEDAVİ:Her gün geceleri 6 saat süreyle takmak şartıyla takılıp çıkarılabilen her bireye özgü olarak hazırlanan özel bir ağız içi protezleriyle ( horlama protezi) kalıcı olarak tedavi edilebilir. Başarı şansı %95’dir.

Uyku esnasında takılan horlama protezi, gerginliklerini kaybetmiş ve sarkmış yutak bölgesindeki kaslardandolayı tıkanmış solunum yolunu alt çeneye uygun bir konum vererek açar ve horlama ve uyku apnesi engeller. Gerginlkilerini kaybetmiş olan kaslar tekrar eski güçlerine ulaşarak solunum yolundaki tıkanma ortadan kalkar ve horlama kalıcı olarak tedavi edilir.

Horlama protezi özellikle cerrahi tedaviden korkan veya genel sağlık durumu cerrahi tedaviye uygun olmayan hastalarda çok etkilidir.Çok kısa sürede hazırladığımız bu protezler hastalarımız tarafından rahatlıkla kullanılır ve horlamayı kalıcı olarak tedavi eder.


İstanbul Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!