Horlama ve uyku bozukluğu eşleri kötü etkiliyor
Horlama ve uyku bozukluğu eşleri kötü etkiliyor

Rush Üniversitesini Uyku bozuklukları merkezinde, horlamanın eşler arasındaki evlilik memnuniyetini nasıl etkilendiğini değerlendirmek için bilimsel bir çalışma yapılmış ve çarpıcı sonuçlar elde edilmiştir. Horlaması olan veya apne adı verilen uykuda solunum durma problemleri olan çiftlerin, olmayanlara göre çok daha yüksek boşanma oranına sahip oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Aynı zamanda bu çalışmalarda horlama şikayetine sahip olan evli çiftlerde evlilikten memnuniyetsizliğin olduğu yaşamlarında ve karşılıklı duygusal ilişki kalitelerinde düşük olduğu gözlemlenmiştir. Uykuda bu sorunlar nedeniyle eşlerin birbirine karşı hoşgörüsüz ve sorunlu bir yaşam standardına sahip oldukları gözlemlenmiştir.

Eşi horlayan 1000 ‘in üzerindeki kadınla yapılan bir başka çalışmada, % 70'i horlama sesinin yarattığı rahatsızlık nedeniyle başka odada uyumayı tercih ettiklerini ifade ederken % 80'i Uykularından hoşnut olmadıkları, bu nedenle de gündüzleri yorgun ve keyifsiz hissettiklerini söylemektedirler. Bu sebeple eşlerin yataklarını ayırmaları daha da ilerisi boşanmaların sebebi olabilmektedir.

Horlama ve cinsel yaşam

Horlama romantik bir konu değildir. Horlama kişiler arasında alay ve şaka meselesidir. Horlayan kişi horlamış olduğunu genelde bilmez.

Horlaması ve uyku apnesi olanlarda gece oksijen miktarının düşmesi ile birlikte kandaki erkeklik hormonu testesteron düzeylerinde düşme görülür. Buda cinsel istekte azalmaya neden olabilmektedir. Bu tür testesteron hormon düşüklükleri horlama tedavisi ile normal seviyelere dönebilmektedir.

Erkeklerde olan horlama evliliklerin sürdürülmesi açısından çok daha kaygı verici durumdadır. Horlama ile çiftler arasında, uyku eksiklikleri nedeniyle, artan gerginlik, yorgunluk ve sinirlilik ile ilişkilerin bozulmasını körüklemektedir. Bu gibi nedenler, horlaması olan eşlerden % 60'ının ayrı ayrı odalarda uyumalarına ve zamanla da aradaki ilişkilerin kopması ve boşanmalara neden olabilmektedir.

Çiftlerin horlama sorununu çözülebilir bir olay olarak görmeleri gerekir ve horlamanın çiftin hem kendi sağlığı hem de ilişkilerinin sağlığı üzerindeki zararlı etkileri göz ardı edilmemelidir. Horlayan kişilerde görülen uyku sorunlarının ciddi toplumsal ve tıbbi sonuçları bulunmaktadır. Bunların mutlaka uyku hastalıkları ile ilgili bir uzman tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir.

Horlamaya neden olan sebepler

Üst hava yollarında daralma yapan tüm sebepler horlamaya yol açabilir. Burun kıkırdak, kemik eğrilikleri, sinüzit, burun etleri, allerji, küçük dil de irilikler, damak sarkmaları, iri bademcikler, çocukta geniz eti, kilo, dilin büyük olması, yaş, sigara, alkol kullanımları.

Horlamanın Çözümü

Eşler arasında horlayan kişiden önce horlamayanın uyuması, kulak tıkaçları gibi tedbirler partneri rahatlatabilir. Ancak bu asıl horlayan kişiyi bekleyen sağlık sorunları için bir çözüm olmayacaktır. Bu nedenle horlamanın sebebi burun tıkanıklığına bağlı ise burun etlerinin küçültülmesi, kıkırdak ve kemik eğriliklerinin düzeltilmesi veya boğaz bölgesindeki problemler için radyofrekans gibi yüksek teknolojik çözümler uygulanabilmektedir


İstanbul Kulak Burun Boğaz uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!