İkditarsızlık – empotans
İkditarsızlık – empotans

“Uzanmış yatıvermiş, sere serpe;

Entarisi sıyrılmış, hafiften;

Kolunu kaldırmış, koltuğu görünüyor;

Bir eliyle de göğsünü tutmuş.

İçinde kötülük yok biliyorum;

Yok, benim de yok ama...

Olmaz ki!

Böyle de yatılmaz ki!”

Orhan Veli Kanık

İş ve eş sorunları, ekonomik sorunlar, ruhsal gerginlikler, yorgunluk, ilişkideki diğer problemler vb. nedenlerden dolayı her erkek hayatının bir döneminde ereksiyon yani sertleşme problemiyle karşılaşabilir. Bu doğal ve olağan bir durumdur. Çünkü her zaman ve bütün koşullarda yeterli ereksiyonun sağlamasını beklemek cinsel bir mit olmaktan ileri gidemez. Fakat ereksiyon problemi sık tekrar eder, ısrarcı olursa ve cinsel birleşmeyi sık sık engellerse; bu durum tedavi gerektirir.

İKTİDARSIZLIK – EMPOTANS

Cinsel ilişki için gerekli sertliği başlatamama, sağlayamama veya devam ettirememe durumunda sertleşme bozukluğundan bahsedilebilir. Cinsel temas esnasında, cinsel istek duyulmasına karşın, erkek cinsel organının sertleşme bozukluklarına, yeterli veya kesinlikle sertleşmemesine iktidrasızlık, erektil disfonksiyon yada empotans denir.

İktidarsızlık, cinsel isteksizlik değildir. Boşalma sorunlarından farklıdır. Ve erken boşalma veya kısırlıkla kesinlikle karıştırılmamalıdır. İktidarsız bir erkek orgazm ve baba olabilir.

Cinsellik, hayatımızda üreme ve neslin devamının çok ötesinde kilit bir öneme sahiptir. Sosyal ilişkileri ve aile kurumunu bir arada tutan mutluluğun ana yapı taşıdır. Bu nedenle iktidarsızlık sadece bir kişinin sorunu değil karı kocanın ortak sorunu olarak algılanmalıdır.

Araştırmalara göre empotans, 40-70 yaş arası erkeklerin %70 görülür ve yaşam kalitesini olumsuz olarak etkiler. Cinsel konularda araştırmaları ile bilinen Masters ve Johnson'na göre; cinsel ilişkilerin % 25'inde ereksiyonun sağlanmasında sürekli bir sorunun vardır.

Penisin Anatomisi

Anatomik olarak penisin içinde idrar yoluna paralel iki adet Corpora Cavernosa adı verilen süngersi silindirler vardır. Erkek cinsel açıdan uyarıldığında sinir sistemi penisi canlanması için uyarır. Penisin adelesi ve penise gelen atardamarları, süngersi silindirlerin içerisindeki sinüzoidleri kanla doldurmak için gevşerler. Bu da organın genişleme ve sertleşmesi ile ereksiyonu sağlar. Sinüzoidlere kanın dolmasıyla birlikte organ içersinde artan basınç ve gerilme venleri baskı altında alır ve bir nevi dolaşım engellenerek kan akımı ayarlanmış olur. Kan akımının bu şekilde ayarlanması ereksiyonun devamlılığını sağlar. Bu olayın meydana gelmesinde, beyin, omurilik, sinirler, kan damarları, penis düz kası ve hormonlar rol alır. Süngerimsi silindirlerin adeleleri beyin ve omurilikteki özel merkezler tarafından idare edilerek penisin ereksiyon ve gevşemesini sağlarlar. Bu merkezler cinsel temas, erotik uyarılar veya fantezilerden etkilenerek ereksiyonu sağlarken, endişe, güvensizlik, heyecanlanma, korku ve stresle de ereksiyonu olumsuz etkilerler.

İktidarsızlığın Nedenleri

*Stres, sürekli mesleki baskı, meslek ve aile yaşamında başarısızlık duygusu, eşler arasında sürekli yaşanan problemler, bedensel antipati ve kadının gebe kalmasından duyulan korku, başarısız olma korkusu, cinsellik hakkında yanlış bilgilenme veya keşfedilme, reddedilme, üzüntü vb. nedenlerden kaynaklanan anksiyete ve depresyon gibi ruhsal sıkıntılar,

*Erken boşalma, orgazm bozuklukları ve cinsel istekte azalma,

*Penisin atardamarlarına, toplardamarlarına, süngerimsi silindirlerine ve sinirsel yapılarına ait bozukluklar,

*Aşırı sigara, alkol, eroin, esrar veya diğer uyuşturucu maddeler,

*Akciğer, karaciğer, kalp, böbrek, sinir, arter veya venlerin kronik hastalıkları, ( Özellikle şeker hastalığı, yüksek tansiyon, arteryoskleroz veya damar sertliği, testesteron hormonundaki azalma vb. )

*Leğen kemiği veya omurgalardaki yaralanmalar,

*Prostat, mesane veya rektum kanseri sebebi ile yapılan ameliyatlar,

*Antidepresanlar, antihistamimikler, hipertansiyon ilaçları veya prostat kanseri tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar,

Durumun bütün açıklığı ile doktora anlatması teşhis ve tedavi için atılacak ilk adımdır. Orta yaş öncesi genellikle ruhsal nedenler, daha sonraki yaşlarda ise organik nedenler ve sağlıksız yaşam biçimleri nedenler arasında ağırlık kazanmaya başlar.

İktidarsızlığın Tanısı

*Ayrıntılı tıbbi ve cinsel hikaye,

*Detaylı bir fiziksel muayene,

*Laboratuvar testleri vb.

İktidarsızlığın Tedavisi

*Cinsel Terapi,

*Sigara ve alkol alımı sınırlandırılması,

*İlaç alışkanlıklarından kurtulma,

*Beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi,

*Egzersiz,

*Sildenafil sitrat, yohimbin, apomorfin, trazodon vb. ilaç tedavileri,

*Hormonal tedaviler,

*İntauretral tedavi yani idrar yoluyla ilaç uygulanması, (MUSE)

*Penis içi enjeksiyon,

*Enjeksiyon tedavisi,

*Cerrahi yöntemler,

*Pompa tedavisi,

*Penil protezler yani mutluluk çubukları,

*VIP-Peptide gibi pankreas enzimleri,

*Yulaf tentürü, Biberiye şarabı, Eğir kökü tentürü ve çayı, Ginseng kökünden elde edilen preparatlar gibi bitkisel karışımlar.

Tedavi kişiden kişiye değişebilir. Tedaviye erkek ve eşi beraber katılmalıdır.

İktidarsızlık Hakkında Bilinmeyenler

*Cinsel terapide ereksiyon sorunlarını çözmede kullanılan cinsel egzersizler ve ev ödevleri öğretilirken, cinsel mitlere itibar edilmemesi, sağlıklı ve mutlu bir cinsel ilişkinin kalitesinin, penisin sertliğine veya uzunluğuna, orgazmların sayısına ve ilişkinin süresine bağlı olmadığı da anlatılır. Cinselliğin bir güç gösterisi olmadığı, cinsel birleşmenin bir görev gibi önceden belirlenmiş programlar içinde gerçekleştirilmesinin yanlışlığı ve eşlerin cinsel problemlerini korkmadan, utanç duymadan ve açık yüreklilikle konuşmaları üzerinde durulur. Çünkü cinsel birleşme her şey değildir. Ama cinsellik sevgiyle, şevkatle, saygıyla, aşk oyunlarıyla süslenip, zenginleştirilip sağlıklı, mutlu ve doyurucu bir cinsel yaşam yaratılabilir.

*Güçsüz bir kalp ve sağlıksız bir dolaşım sistemi iktidarsızlığın oluşumunda başlıca etkenlerin başında geldiğinden egzersiz ve spor çok önemlidir.

*Uykunun rüya dönemlerinde ereksiyon oluşur ve çoğunlukla sabah uyanıldığında bu durum devam eder. Eğer sabah sertleşmesi oluyorsa fiziksel bakımdan her hangi bir sorun yok demektir.

*Yurtdışında olduğu gibi cinsel terapistler ülkemizde çok az bulunduğu için, ilk baş vurulması gereken kişi doktor olmalıdır.

*Kalp damarları ile penis damarları aynı çaptadır yani 3 milimetre. Bu nedenle kalbi etkileyen tüm hastalıklarda penis de etkilenmektedir.

*Penil renkli doppler ultrasonografi, tam kan sayımı, kan şekeri, kolesterol, trigliserid, testosteron, prolaktin, bilirubin, albumin, kreatinin ve diğer enzimler, idrar tahlili, bulbokavernöz reflekse bakılan nörolojik testler, penise özel bir takım ilaçların enjekte edilmesi, kavernozografi-kavernozometri, NPT testi yani uykuda penis sertleşmesinin ölçülmesi, uyku sırasında penis monitorizasyonu iktidarsızlıkta yapılan temel testler ve tetkiklerdir.

*Yaşlanmaya paralel olarak iktidarsızlık sıklığı artar.


Ankara Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!