Gebelikte ikili tarama testi nedir?

Anne kanından alınan örnekte Beta-HCG ve PAPP-A (Pregnancy Associated Plasma Protein A) düzeyleri ölçülerek annenin yaşı ve diğer bazı özellikleri bilgisayar yardımıyla değerlendirilerek anne karnındaki bebeğin trizomi 21 (Down sendromu) ve trizomi18 (Edwards sendromu) riskini değerlendirmek için kullanılan prenatal testtir.

İkili kombine test nedir?

Eğer İkili Testte bebeğin ense kalınlığı da eklenirse testin doğruluk oranı artar, bu teste İKİLİ KOMBİNE TEST denir. Yani Kombine test, ikili test ile ense kalınlığının kombine edilmesi sonucu yapılan testtir. İkili test taraması ile Down Sendromlu bebeklerin % 65'i tespit edilebilirken, kombine test ile % 85'i tespit edilebilir.

Test sonucu neyi belirler?

Her iki test de Down Sendromlu bebeklerin tamamını tespit edemez, Down Sendromlu bebek taşıyan gebeliklerin bir kısmında bu testlerin sonucunda risk yüksek gelmeyecektir, normal gelecektir. İkili Test sonucunda bu kromozal anomalilerin bebekte kesin olarak var olup olmadığı tespit edilemez sadece bebekte bu anomalilerin olma riski normalden yüksek mi değil mi sorusunun cevabı alınır. Eğer risk normalden yüksek çıkarsa bebekte bu anomalilerin kesin var mı sorusunun cevabını almak için ileri kesin tanı testleri yapmak gerekir.

İkili kombine test ne zaman yapılır?

Gebelikte İKİLİ KOMBİNE TEST 11-14. gebelik haftaları arasında yapılır.

İkili testte risk nasıl değerlendirilir?

İKİLİ TEST sonucunda DOWN SENDROMU için yüksek risk sınırı 1/270 kabul edilir. Yani sonuç 1/270'den büyük çıkarsa (örneğin 1/200) bebekte Down Sendromu olma riski normalden yüksektir ancak bebek normalde olabilir. Kesin tanı için CVS veya AMNİOSENTEZ testleri uygulanmalıdır.

İKİLİ TEST sonucunda EDWARDS SENDROMU (Trisomi 18) için yüksek risk sınırı 1/100 kabul edilir. Yani sonuç 1/100'den büyük çıkarsa (örneğin 1/80) bebekte EDWARDS SENDROMU olma riski normalden yüksektir ancak bebek normalde olabilir. Kesin tanı için CVS veya AMNİOSENTEZ testleri uygulanmalıdır.


İzmir Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!