İmparator yiyeceği siyah pirinç
İmparator yiyeceği siyah pirinç

Dünyada siyah pirinç ‘’yasak pirinç’’ olarak biliniyor.

Siyah pirinç besleyici değeri çok yüksek olan bir pirinç cinsidir. Her ne kadar pişmemiş pirincin rengi siyah olsa da piştiğinde morumsu bir renk alır. Dünyada ‘süperfood’ (süper besin) olarak adlandırılan mineral ve vitamin açısından en zengin besinler arasındadır. Antik çağlardan beri Çinliler tarafından tüketilmekte olan siyah pirinç ‘’yasak pirinç’’ olarak da bilinir. Yasak olarak adlandırılmasının sebebi çok az yetiştiği için sadece imparatorların yemesine izin verilmesinden kaynaklanıyor. Piştiğinde tane tane olmayıp biraz yapış yapış olduğundan Asya mutfağında en çok tatlı olarak tüketilmektedir.


Sofralarda ki Yeni Tat; Siyah Pirinç

Anavatanı Çin olan siyah pirinç, daha sonraları İtalya’ya göç eden bir aile tarafından İtalya’da da üretilmeye başlanmış ve ürün uluslararası pazarda giderek önemli bir yer edinmiştir. İtalya’da son derece sınırlı miktarda üretilen bu çok özel ürün genel olarak Avrupa, ABD, Çin, Rusya ve Avustralya’da tüketilmektedir.

Siyah pirinç Türkiye'de ilk kez Edirne'de üretilmeye başladı. çiftçilere verilerek, oralarda da üretime geçildi.

Dünyanın en pahalı pirinçlerinden olan ‘’Siyah Pirinç’’ kısıtlı miktarda üretilir, doğal bir aromaya sahiptir. Bu özellikleriyle diğer pirinçlerden ayrılır ve değişik damak tatları arayanlar için yeni bir seçenek oluşturur.

Siyah Pirincin Besin Değeri

Beyaz pirinçten farkı ise dış kabuğundan ayrıştırılmamış olmasıdır. Bu sebeple vitamin, mineral, antioksidan ve lif açısından çok daha zengindir.

Besin

(100 g)

Enerji (Kkal.)

Karbonhidrat

(g)

Protein

(g)

Yağ

(g)

Demir

(mg)

Lif

(g)

Siyah pirinç

357

75

15

1

2

6

Beyaz pirinç

365

80

7

1

0.8

1.3

Esmer pirinç

370

77

8

3

1.5

3.5

Mısır

365

74

9

5

2.7

9.2

Bulgur

350

69.8

12.5

1.5

3.5

10.3

Makarna

371

75

13

2

1.3

3

Ekmek (beyaz)

266

51

8

3

3.7

2.4

Ekmek

(kepekli)

278

51

8

5

3.1

6

· Bunları Biliyor muydunuz?

Kalp damar hastalıkları, kanser ve diğer kronik hastalıklara karşı koruyucudur.

İçerdiği E vitamini ile beraber bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Liften zengin olması bağırsakların çalışmasını düzenler, tokluk hissini arttırır ve kan şekerinin yavaş yükselmesine olanak sağlar.

Siyah pirinç gluten içermediğinden “çölyak hastaları” ve glutensiz beslenmeyi tercih edenler için önemli bir alternatif besindir.

Glutensiz ve vejeteryan beslenen kişiler için protein açısından da zengin bir seçenektir.

Beyaz pirince oranla daha fazla magnezyum içermesi nedeniyle özellikle kemik, sinir dokusu, kasların çalışması ve kalp sağlığı için önemli bir kaynak oluşturur.

Siyah pirincin beyaz pirinçten bir diğer farkı antioksidan değerinin yüksek olmasıdır. Antioksidanlar vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek, yaşlanmanın etkilerini de azaltır.

· Glisemik Yük Değerleri

Besin (100g için)

Düşük

Orta

Yüksek

Siyah Pirinç

X

Beyaz Pirinç

X

Esmer Pirinç

X

Mısır

X

Bulgur

X

Makarna

X

Ekmek (beyaz)

X

Ekmek (Kepekli)

X

Rengini ve aromasını hiçbir katkı maddesi olmaksızın içeriğindeki doğal minerallerden alan ‘’Siyah Pirinç’’, yetiştiği bölgenin hava koşullarına ve üretim koşullarına karşı son derece hassas ve duyarlıdır.”


İstanbul Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!