İmplant çürür mü , implant düşer mi ve implant konusunda daha fazla merak ettiğiniz tüm cevaplar
İmplant çürür mü , implant düşer mi ve implant konusunda daha fazla merak ettiğiniz tüm cevaplar

İmplant çürür mü?

Dental implantlar titanyum materyalinden yapılmış olup, allerjik olmayan ve çene kemiği ile bütünleşebilme özelliği gösteren materyallerdir. Titanyum implantlar herhangi bir aşınma, çürüme, paslanma veya benzeri değişiklikler göstermeksizin vücudun bir parçası olarak uzun yıllar kişiye hizmet eder.

İmplant düşer mi?

Dental implantlar sağlıklı, iyileşme ile ilgili bir hastalığı (lösemi, HIV, bağışıklık sistemi bozuklukları gibi) olmayan, uygun ağız bakım alışkanlıklarına (Düzenli ve doğru şekilde diş fırçalama, sigara kullanımı olmaması) sahip kişilerde çene kemiğine kaynayarak dokularla bütünleştiği için düşmez. Sigara kullanan kişilerde implant ile kemik yüzeyinin uyumu bozularak implant başarısız olabilir. Kişinin ağız hijyeni alışkanlıklarının uygun olduğu durumlarda implantlarda %98'i başarı mevcuttur.

İmplantın ömrü ne kadardır?

Dental implantlar için bir kullanım ömründen bahsedilmez. Aşınmayan, korozyona ugramayan, titanyum esaslı ürünler olup, çenenin doğal bir parçası olarak görev görürler.

Düzenli ve etkili şekilde diş fırçalama, diş ipi, arayüz fırçası kullanımı veya ağız duşu kullanımı gibi agiz bakim alışkanlıklarının olması, ağızda temizlenemeyen sahalar kalmasının önüne geçer ve bakterilerin vereceği hasarları engeller. Sigara kullanımı alışkanlığı da yoksa uygun ağız hijyeni alışkanlıklarına sahip kişilerde implantlar ömür boyu çene kemiğinin bir parçası olarak varlıklarını korurlar.

İmplant yapılma yaşı kaçtır?

İmplant tedavisi, büyüme gelişim çağı bitmiş kişilere uygulanabilir. Klinik olarak 18 yaşına denk gelen bu yaş öncesi implant çok istisnai durumlarda belli özel koşullar haricinde yapılmaz. İmplant tedavisi için bir üst yaş sınırı yoktur Hastanın genel sağlık durumu uygun ise çok ileri yaşlarda dahi implant tedavisi hastaların hayat kalitesini arttıracak çözümler sağlar

İmplant tekrarlanır mı?

İmplant tedavisi başarısız olduğu takdirde aynı bölgede yeterli çene kemiği olması durumunda tekrarlanabilir. Eğer bölgede yeterli miktarda çene kemiği yoksa erimiş kemiğin tekrar kazanılması amacıyla bazı cerrahi işlemlerin ardından implant tekrarlanabilir.

İmplant kanser yapar mı?

İmplant tedavisi dünyada ortalama 50 yıldır yüz milyonlarca insana uygulanan bilimsel olarak etkinliği ve güvenilirliği kanıtlanmış diş eksikliklerinin tedavisinde altın standart tedavi yaklaşımı olarak benimsenmiştir. İmplantın kanser ile ilişkili olduğuna dair yorumlar en iyimser yaklaşımla yanlış bilgi olarak nitelendirilebilir. Dünyada bugüne kadar implanta bağlı olarak bildirilmiş tek bir kanser vakası bile literatürde bulunmamaktadır.

İmplant tedavisi ne kadar sürer?

Ek cerrahi işlem gerektirmeyen standart bir implant cerrahisinin ortalama 20 dakikalık bir işlem süresi vardır. Bazı özel durumlarda implantın doğru şekilde konumlandırılabilmesi amacıyla yapılacak ek cerrahi işlemler olur ise bu süre uzayabilir ancak lokal anestezinin etkisi sayesinde hasta kesinlikle herhangi bir ağrı veya acı duymaksızın bu işlemleri rahatlıkla yaptırabilir.
İmplantlar yerleştirilince alt çenede 2 ay, üst çenede 3 ay iyileşme süresi beklenir ve implant üst yapısı olarak adlandırılan diş takılır. Ek cerrahi işlemler uygulandı ise veya bölgedeki kemik kalitesi yetersiz ise iyileşme süresi uzatılabilir.
Aynı gün dişlerin takıldığı immediat yükleme adı verilen yöntemle de dişlerin iyileşme sürecinde ağızda takılı olması sağlanabilir.


Bursa Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!