İster havuzda ister denizde keyfiniz yerinde
İster havuzda ister denizde keyfiniz yerinde

Yazın serinlemek için girilen suların serinliği kadar hijyeni de önemli. Çünkü suların içinde bulunan mikroplar uygun ortamı bulunca vajinal enfeksiyonlara yol açabiliyor. Birçok kadın hayatında en az bir kere bu sorunla karşılaşıyor. Vajinal enfeksiyonların önlenmesi ve tedavisinde probiyotiklerin önem arz etmektedir.

Probiyotik takviyelerde canlılık ve mide asidine dayanıklılık konusunun da çok önemlidir, bazı probiyotikler bağırsaklara canlı ulaşabilsin diye çift kaplama teknolojisi ile üretilmektedir.

Özellikle yaz aylarında hava sıcaklığının yükselmesiyle beraber genital bölgenin nemli kalmasına bağlı olarak vajinal mantar enfeksiyonlarında artış görülüyor.

Çoğu kez vajinada normal olarak bulunan mantarların, vajen florasında meydana gelen değişiklikler sonucu aktif hale gelmesiyle kişide enfeksiyon gelişebilir. Yaz aylarında genital bölgenin nemli kalmasına sebep olan sentetik çamaşırlar, dar pantolonlar da mantar enfeksiyonu riskini arttırabilir. Bunların dışında yine özellikle havuz sonrası bu şikayetlerin arttığı görülüyor. Burada sebep sanılanın aksine havuzdan mantar bulaşması değil, havuz suyundaki klorun vajen florasındaki dengeyi bozması ve var olan mantar sporlarının aktif hale gelmesidir. Kadınlarda oldukça sık rastlanılan vajinal akıntı, kaşıntı ve yanma gibi şikayetler, genellikle genital bölgede meydana gelen bakteri, virüs ve mantar enfeksiyonlarından kaynaklanır. Bu tür enfeksiyonlara neden olan mikroorganizmaların bir kısmı cinsel yolla kişiden kişiye bulaşırken, bir kısmı da vajinanın normal florasında oluşan değişikliklere bağlı olarak enfeksiyona yol açabilir. Birçok kadın hayatı boyunca en az bir kere bu sorunla karşılaşabilir ve tedavi edilmediği takdirde vajinal enfeksiyonlar kişiye çok rahatsızlık verecek şekilde tekrarlayan bir hal alabilir.

Tedavide probiyotikler önemli!

Vajianal enfeksiyonların önlenmesi ve tedavisinde probiyotikler önemlidir, vajinal enfeksiyonlar ağızdan alınan ilaçlarla tedavi edilebilir, enfeksiyonların sık tekrarlanmaması için probiyotikler etkin olarak verilebilir.

Probiyotik takviyelerde canlılık ve mide asidine dayanıklılık konusu da çok önemlidir. Mutlaka canlılığını muhafaza eden kaliteli, bilimsel çalışması yapılmış, içeriği bilinen ürünler kullanılmalıdır. Canlılık konusu çok önemli çünkü kötü koşullarda saklanan ve taşınan probiyotiklerde canlı bakteri kalmaz ve içildiğinde hiçbir faydası olmaz. Bir de mide asidine dayanıklılık çok önemli. Bazı probiyotikler bağırsaklara canlı ulaşabilsin diye çift kaplama teknolojisi ile üretilirler. İlk kaplama mide asidinden korur, ikinci kaplama ise bağırsaklara ulaşıldığında açılır. Böylece azami sayıda yararlı bakteri bağırsaklara ulaştırılır.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!