JİNEKOMASTİ (ERKEKTE KADIN TİPİ MEME) TEDAVİSİ

Erkekte meme dokusunun normalden fazla gelişmesi ve kadın memesine benzer hal alması olarak tanımlayabileceğimiz jinekomastinin pek çok nedeni bulunmaktadır. Yaşamın belirli dönemlerindeki hormonal değişimlere bağlı olarak karşımıza çıkan jinekomasti, fizyolojik jinekomasti olarak adlandırılır ve yenidoğan dönemi, ergenliğe geçiş ve genelde 60 yaş sonrası yaşlılıkta karşımıza çıkar. Bunun yanı sıra bazı hormonal hastalıklar, testis tümörleri, meme tümörleri, karaciğer rahatsızlıkları, marihuana kullanımı, cimetidine gibi ilaçların kullanımına bağlı olarak karşımıza çıkan jinekomastiye ise patolojik (hastalığa bağlı) jinekomasti diyoruz. Bu iki grubun dışında bizim en sık karşılaştığımız bir grup daha var ki o da nedeni tam olarak bilinemeyen ancak hormon mekanizmasındaki bazı değişimlere bağlı olarak geliştiği düşünülen iatrojenik (sebebi bilinmeyen) jinekomastidir.

Jinekomasti sadece fiziksel bir problem midir?

Jinekomasti sebebi ne olursa olsun, doğal olarak bir erkeğin psikolojisini olumsuz yönde etkileyen, devamlı kafasını kurcalayıp rahatsız eden bir durumdur. Bu problemden dolayı yazın plajlara gidemeyen, spor salonlarında rahat hareket edemeyen, sosyal hayatında, arkadaş çevresinde sıkıntı yaşayan, hatta cinsel hayatıyla ilgili çekinceleri olan birey sayısı çok fazladır. Bu kimseler çoğu zaman kıyafet seçimlerinde özgürce hareket edememekten, çevrelerinde alay konusu olmaktan yakınırlar. Maalesef bu bireylerin pek çoğu bu durumun estetik plastik cerrahi tarafından kolaylıkla düzeltilebileceğinden habersizdirler.

Hangi tetkikler tanı için gereklidir?

Göğüslerinde büyüme şikâyeti ile bizlere başvuran bir jinekomasti hastasında ayrıntılı bir hikaye alınıp fizik muayene yapıldıktan sonra, hastanın yukarıda belirttiğimiz hangi gruba girdiği büyük oranda tespit edilmiş olur. Bundan sonraki aşamada ise göğüslerin bir ultarsonografik incelemesi ve altta yatan bir patoloji olduğu düşünülüyor ise buna yönelik kan tetkikleri ve görüntüleme yöntemlerine başvurularak durum netleştirilir. Ancak vakaların çok büyük bir kısmında sebebin iatrojenik jinekomasti olması nedeniyle ultrasonografi ve operasyona yönelik kan tetkikleri dışında bir tarama programına gerek kalmamaktadır.

Jinekomasti günümüzde nasıl tedavi edilir?

Sebebe yönelik bu incelemelerden sonra tedavi aşamasına geçilirki, bugün için jinekomastinin cerrahi yöntemler dışında bilinen etkin bir tedavisi yoktur. Yani sebep ne olursa olsun jinekomasti cerrahi yöntemlerle tedavi edilir. Kullanılacak olan cerrahi tedavi yöntemi jinekomastinin derecesine ve tipine göre farklılık gösterir. Burada sıkılıkla kullanılan 3 tedavi yönteminden bahsedebiliriz.

1-Eksizyonel (doku çıkarılması) yöntemler:

Bu yöntemde meme başının etrafındaki koyu bölge sınırından yapılacak yarım ay şeklindeki bir kesiden girilerek fazlalık olan meme dokusu alınmakta, gerektiğinde deri parçasıda çıkarılabilmektedir. Özellikle meme dokusundan zengin olan sert doku tipindeki jinekomastilerde tercih edilen bir yöntemdir. En önemli dezavantajı, meme başının etrafında belirsiz bir iz bırakmasıdır ve iyileşme sürecinin uzun olmasıdır.

2-Liposuction (yağ emme):

Bu yöntemde fazlalık olan meme dokusu sadece 1-2mm lik kesilerden doku içine sokulan ince borular yardımıyla boşaltılır. Daha çok yağ dokusundan zengin tipteki memelerde etkin bir yöntemdir ancak günümüzde ultrasonik ve lazer liposuction yöntemleri ile, her türlü meme dokusunda bu yöntemi rahatlıkla ve çok yüksek başarı oranları ile kullanmaktayız. Yöntemin en önemli avantajı sadece milimetrik boyutta kimsenin fark edemeyeceği iz bırakması ve fazla cilt dokusunun kendini toplamasını sağlamasıdır. İşlem lokal anestezi altında gerçekleştirilir ve hastanede yatış gerektirmez, iyileşme süreci çok daha konforlu ve kısadır. Benim jinekomasti operasyonlarında %90 ın üzerinde vakada tercih ettiğim yöntem liposuction dır.

3-Liposuction ve eksizyonel yöntemin birlikte kullanılması:

Bazen sınırlı sayıda hastada heriki yöntemi birlikte kullanmamız gerekmektedir.

İşlem sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Yukarıda belirttiğim üzere, jinekomasti operasyonlarında genelde liposuction yöntemini tercih ediyorum. Dolayısıyla liposuction sonrası iyileşme sürecinden bahsetmek yerinde olacaktır. İşlemden birkaç saat sonra göğüs bölgenizde bir korse ile birlikte sizi evinize gönderiyoruz, normal günlük yaşantınıza dair herhangibir kısıtlama getirmiyoruz. İşlem sonrası 3. günde sizi kontrole çağırıyoruz ve pansumanlarınızı gözden geçirerek, 3-4 hafta daha korse veya elastiki bir atlet kullanmanızı öneriyoruz. Bu dönemde sauna ve buhar banyolarından, yüzme, barfiks gibi egzersizleri uzak durmanızı istiyoruz. Bu 1 aylık süre içerisinde şişlikleriniz büyük ölçüde ortadan kalkmış olacak, ancak sonucun tam olarak ortaya çıkması için yaklaşık 6 aylık bir süreç gerekecektir, bu dönemde tüm şişlikler inecek, deri kendini toplayacak ve göğüsleriniz normal bir erkek memesi görünümüne kavuşacaktır.

Bu aşamadan sonra artık kıyafet seçimindeki problemler, arkadaşlar arasında alay konusu olmak veya cinsel hayatla ilgili kaygı duymak gibi sıkıntıların tamamından kurtulmuş olacaksınız hemde neredeyse geride hiçbir iz bırakmadan.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!