Başım Ağrıyor Yat’cam…


Hey erkekler! Size soruyorum bu cümle bir yerlerden tanıdık geliyor mu size?
Bugüne kadar pek çok fıkraya, yazıya hatta espriye konu olmuş tipik bir Türk kadını cümlesi ‘bu gece başım çok ağrıyor, sakın yanaşma uyuyacağım!’ Ülkemizdeki kadın cinsel isteksizliğinin standart bahanesi…

“Bir gün Fadime ve Temel ormanda gezintiye çıkmış. Bir grup tecavüzcü tarafından sıkıştırılmışlar ve hemen Temel’i kollarından yakalayıp etkisiz hale getirmişler. Boşta kalanlar da kötü niyetle Fadime’ye doğru yanaşmaya çalışırken, Temel bağırıp çağırıp yardım istemeye başlamış ama sesini kimseye duyuramayınca kıvrak zekâsı aklına bir fikir getirmiş. Kendisinin Fadime’ye dokunamadığı tek bir durum varmış… Ve bi umut Fadime’ye seslenmiş ‘başım ağri de, başım ağri de…”

Bu trajikomik fıkra aslında çok sık rastlanan cinsel işlev bozukluklarından birine gönderme yapmaktadır. Pek çoğunuzun da tahmin ettiği üzere sorun cinsel isteksizlik!!!

Cinsel arzu ve istek, kişinin karşı cinsle ilişkiye girme arzusu olup bedensel yani organik bir problemi olmayan herkeste mevcuttur. Eğer cinsellik yaşam olaylarıyla veya alınan yanlış eğitimle kısıtlanmaz, kötülenmez ya da saptırılmaz ise cinsel dürtüler herkes tarafından yaşanır. Cinsel arzu kavramı ise kişiden kişiye ve toplumdan topluma değişmekle beraber genel anlamda bir partnerle cinsel temasta bulunmak veya seks ilişkisine girmeyi istemektir. Ne kadar isteğin yeterli veya fazla olduğu, ne kadarının az olduğu kadından kadına değişir. Bizim kadınlarımızın en büyük handikabı cinselliği sadece erkeklere özgü bir ihtiyaç olarak görüyor olması, cinsel isteksizliğin ortaya çıkmasında cinselliğin nasıl algılandığı çok önemlidir. Eğer kadın, cinselliği sadece çocuk yapmak ve eşinin cinsel ihtiyaçlarını karşılamak için yapılan bir aktivite veya görev olarak algılarsa haz duygusunu göz ardı etmiş olur. Cinsellik onun için anlamını yitirir. Dolayısıyla bir süre sonra cinsellikten soğuma, isteksizlik ortaya çıkabilir. Kadın cinselliği bir görev olarak yerine getirir hale gelir yani işini yapar ve her çalışan gibi dört gözle emekliliğini; menopozu bekler.Çünkü o zaman cinsellikle ilgili tüm işlevlerinin bitmiş olduğunu düşünür ‘ununu elemiş, eleğini asmış olur’ dolayısıyla koca da kolay kolay ilişmez!

Oysa bu sadece cinsel bir mittir! Cinsellik sadece erkeğin değil kadının da en hayati dürtülerinden biridir, doyurulmadığında her iki cins için de hayat anlamsız ve zor bir hal alır, olaya bu açıdan bakan bir kadının da cinselliği yaşaması elbette ki diğerlerinden farklı olacaktır. Bir cinsel ilişkide önemli olan öncellikle kişinin kendi hazzı olmalıdır, her iki tarafta kendi hazzının peşinden koşarsa oluşan sinerjiden yine her iki tarafta tatmin olmuş olarak ayrılır. Cinsel ilişki karşı tarafı tatmin etme önceliği üzerine kurulmamalıdır, bu hem kadında hem erkekte bir süre sonra cinsel isteksizliğe veya farklı cinsel işlev bozukluklarına sebep olabilir. Bununla beraber tek sorun bu değildir. Erkekler ve kadınlar kabaca aynı ölçüde cinsel istek duyarlar ANCAK…

• Aile baskısı ve yetişme tarzı,
• Ahlaki ve dini yasaklamalar,
• Cinselliğin ayıp, yasak, günah sayıldığı bir toplumda büyüme,
• Bekâr ise; kızlığını kaybetme korkusu,
• Cinsel ilişkide canının acıyacağı korkusu,
• Eşle uyumsuzluk, eş reddi, eşi küçümseme,
• Evlilik ve iletişim problemleri,
• Partnerin erken boşalması veya sertleşme sorununun olması,
• Erkeğin yanlış ve kaba davranışları,
• İlk gece yapılan hatalar veya yanlış teknikler,
• Cinsel hastalıklar,
• Depresyon ve anksiyete bozuklukları,
• Fiziksel yorgunluk ve olumsuz yaşam olayları,
• Gebe kalma korkusu,
• Doğum sırasında oluşan yırtılmalar veya yaralanmalar,
• Yatak odasının veya evin ortamının uygun olmayışı, evdeki 3.kişilerin varlığı,
• Kadındaki homoseksüel (lezbiyenlik) eğilimler,
• Kadının cinsel ilişkiye istekli olduğunu göstermesi durumunda partnerin kadın hakkında olumsuz şeyler düşünebileceği kaygısı kadında cinsel isteksizliğe neden olabilir...

Bazen kadın ve partnerinin kadın cinsel organlarının yapı ve fonksiyonlarını bilmemesi nedeni ile cinsel ilişki öncesinde kadının uyarılması sağlanamamakta, bu durumdaki kadın da cinsel istek duyamamaktadır.

Unutulmamalıdır ki insan cinsellikten ne kadar çok haz alırsa o kadar çok istekli olur...

Cinsel İsteksizliğin Tipleri

1-Birincil (Primer) Cinsel İsteksizlik
Ergenlik döneminde başlar.

2-İkincil (Sekonder) Cinsel İsteksizlik
Cinsel sorunu olmayan bir kadının hayatının herhangi bir evresinde cinsel açıdan isteksizleşmesidir.

Cinsel İsteksizlik Hakkında Bilinmeyenler

• Bazı kadınların kendiliğinden cinselliğe ilgileri olmayabilir fakat eşlerinin yaklaşımına fizyolojik bile olsa yanıt verir, uyarılır ve orgazm olurlar.
• Cinsel isteksizlik kadının kısır olması demek değildir. Çünkü kadınlar hiç cinsel birleşme yapmadan da gebe kalabilirler.
• Kadınlarda aşk, cinsel isteği artıran bir etkendir.
• Genel olarak bütün kadınlar yeterli bedensel ve ruhsal uyarmalarla hazırlandıkları takdirde cinsel birleşmeden zevk alabilirler.
• Cinsel isteksizlik genellikle çiftler arasındaki sorunları yansıtır.
• Seks; stres, yorgunluk ve baş ağrısıyla savaşır ve bu sayede bünyeyi de rahatlatır.


Öneriler

Eşler bu durumlarda anlayışlı ve paylaşımcı olarak cinsel isteksizliğe sebep olan nedeni araştırıp çözümleyebilirler yine bu süreçte erkek eşine karşı zorlayıcı olmamalı ve karşılıklı olumlu telkinlerle çözüme ulaşmaya çalışmalıdır. Ancak bazı durumlarda bunu gerçekleştirmek için profesyonel bir yardıma ihtiyaç duyabilirler.

Cinsel isteksizlik bir cinsel işlev bozukluğudur ve uygun terapi yöntemleriyle genellikle kısa sürede düzelebilen bir rahatsızlıktır. Tedavi neden olan faktörün ortaya konmasından sonra mümkündür. İsteksizliğe neden olan şey kadın hastalıkları veya başka bir hastalıksa bu durumun tedavisi gerekmektedir. Herhangi bir organik hastalık saptanamamışsa isteksizliğin nedeni psikolojiktir. Bu durumda çiftlerin birlikte cinsel terapi yardımı alması gerekmektedir.

Bu tedavi sırasında kadında cinsel isteksizliğe neden olan durumlar açığa çıkartılır. Eşler arasında bir uyum oluşturulması ve aralarındaki bozulan iletişimin yeniden düzelmesi yönünde çalışmalar yapılır. Bu arada cinsel erojen bölgeler ve bunların nasıl uyarılacağı çiftlere anlatılır. Kadına çatı kaslarını kasıp gevşetme egzersizleri öğretilerek vajenin daha duyarlı hale gelmesi sağlanır. Cinsel egzersizler, cinsel hayatta kısa ayrılıklardan sonra bir araya gelme, eğitim amaçlı erotik videolar seyretme, kıyafet değişikliği, tavırlardaki değişiklik, mekân değişikliği gibi küçük değişiklikler ve fanteziler yapılması, cinsel yaşama yenilikler kazandırabilecek şeyler olarak çiftlere önerilebilir.

Kaynak: www.mersincinselterapi.com


Mersin Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!