Orgazm nedir? Orgazm çeşitli cinsel uyaranlar ile başlayan, uyarılma ile bedende ve ruhsal yapıda değişikliklere neden olan bir durumdur.

Orgazm haline hangi durumlarda ulaşılabilir? Çoğunlukla cinsel ilişki sırasında olabildiği gibi , kişinin hayal kurması, görsel ve işitsel olarak uyarılması, uykuda rüya görülmesi sırasında da olabilir.

Kadınlarda orgazm evreleri: Kadınlarda orgazma giden süreç dört evreden geçer.

Uyarılma evresinde tüm bedende cinselliğe hazırlık için değişimler olur. Vaginal salgılar artar, genital bölgede büyüme ve şişme, göğüslerde dikleşme ve meme uçlarında büyüme görülür.

Plato evresinde cinsel gerginlik artar ve cinsel ilişkinin en aktif dönemidir. Kadın için cinsel doyumun alındığı evredir. Orgazm yaklaştığına dair birtakım hisler oluşur. Kadın kendi vücudunu ve hislerini yönetmeyi bilirse plato evresini uzatabilir yada orgazma geçebilir. Genellikle plato evresini yönetebilen kişiler partneri ile orgazma geçer daha yoğun bir haz duygusuna ulaşabilir.

Orgazm evresinde uyarılma ve plato evresindeki tüm gerginlik boşaltılır. Orgazm esnasında uterusta, vagen ve perine kaslarında istem dışı 3-5 sn süren kasılmalar olur. Kalp hızı ve solunum sayısı artmıştır.

Çözülme evresinde vücuttaki tüm gerginlik kaybolur. Orgazm sırasında salgılanan hormonların etkisi ile gevşeme ve rahatlama olur. Kadın orgazm sonrası kısa bir süre dokunulmak istemez. Genital bölge de uyarılmaya karşı hassasiyet oluşabilir ama bu kısa sürer. Kadın tekrar uyarılma evresine geçip orgazm olabilir. Erkeklerde bu süre çok daha uzundur.

Orgazm Olamama (Anorgazmi): En önemli cinsel organımız beyindir . Erkekler çoğu ilişkide orgazma ulaşır. İlişki sırasında sadece ilişkiye odaklanır, kafasındaki diğer sorunları bir süre unutabilir. Kadınların ilişkiye odaklanması biraz daha zordur. Kafasındaki günlük sorunları , sıkıntıları atamaz , tam olarak ilişkiye odaklanamaz.

ORGAZMA ULAŞMA YOLLARI
Orgazm clitoral ve vaginal orgazm olarak ayrılabilir. Clitoral uyarıyla kolay orgazm olan bir kişi vaginal yoldan cinsel ilişki sırasında orgazm olmayabilir. Vaginal ilişki sırasında kendini kasma ve acı uyarılmayı ve orgazmı bozabilir. Kadının psikolojik olarak kendini rahat hissedememesi , partnerin davranışları tam bir rahatlama ve gevşemeye engel olur.

KADINDA ORGAZMA ENGEL OLAN PSİKOLOJİK NEDENLER

Cinsel kimlik dönemindeki sorunlar

Ç ocukluk döneminde 2-6 yaşlar çocuğun cinsel kimliğinin geliştiği dönemdir. Bu dönemde yaşanan bir takım sorunlar kadınlardaki cinsel problemlerin büyük bir kısmını oluşturur.

Cinsel kimlik oluşum evresinde kızlar öncelikle babaya veya onunla yakından ilgilenen amca, dayı ,erkek kardeş gibi kişilere aşık olabilirler. Çocukların bu durumları babaların ve ailedeki diğer kişilerin hoşuna gider. Çocukların bu masum duygularını davranışları ile arttırabilirler. Baba kızına aşkım diyebilir, onunla sarılıp yatabilir. Kız çocuklar babayla annenin yakınlaşmasına engel olmak isterler, aralarına girer babanın ilgisinin anneye değil kendisinde olmasını ister. Baba kızının bu duygularını bastıracak olumlu davranışlar sergilemelidir. Kızının yanında anneye sevgi gösterisinde bulunmalı, aynı yatakta yatmamalı, babaya aşık olma duygusunu arttırıcı davranışlarda bulunmamalıdır.

Baba kızına sevgi göstermeli, onunla oyunlar oynamalıdır. Böyle olumlu davranışlar sergileyen bir babanın varlığında çocuğun aşk objesi kendi yaşıtlarına kayar. Bu dönem sağlıklı atlatılamazsa bu çocuklar babaya veya diğer erkek aile bireylerine bastırılmış aşık olma duygusu taşırlar. Bu kızlarımız eş seçerken bir yönüyle sevdikleri bu aile bireylerine benzeyen kişileri eş olarak seçerler. Cinsellik dışında çok mutludurlar ama cinsellik söz konusu olduğunda bilinç altındaki bastırılmış bu duygular ortaya çıkar. Babayla ilişkiye giriliyormuş gibi suçluluk duygusu oluşur. Bu kişilere bireysel terapi yapılarak bastırılmış bu duygular temizlenir.

Cinselliği ayıp günah olarak algılamak: Cinsel sorunların önemli bir nedeni de kız çocuklarının yetiştirilirken cinselliğin ayıp günah olarak gösterilmesidir. Bu kızlarımız evlendikten sonrada bu mitlerden kurtulamazlar. Cinsellikten haz alırsa günah işleyeceği ve kötü kadın olacağı gibi bilinçaltı duygular taşırlar.

Kontrolü kaybetme duygusu: Kadınların bazıları hayatı boyunca her şeyin kontrolü altında olmasını isterler. Genellikle başarılı, titiz ev ve iş kadınlarıdırlar. Cinsel hayatlarında da bu kadınlar kontrolü kaybetme duygusu ile gevşeme, rahatlama ve orgazmda zorluk yaşarlar.

Bağlanma, yutulma, yok olma duygusu: Kimlik gelişme evresini sağlıklı geçiremeyen kişilerde cinsellik sırasında oluşan bağlanma, yok olma, yutulma gibi korkular uyanarak rahatlama ve gevşemeye engel olur.

Olumsuz cinsel yaşantılar: Daha önce yaşanan olumsuz cinsel deneyimler de orgazm oluşumuna engel olabilir.

Organik sebepler: Orgazm bozukluklarının çok az bir kısmı organik sebeplere bağlıdır. Vaginal enfeksiyonlar, kuruluk, ağrı ve antidepresan ilaç kullanımı gibi durumlarda orgazma engel olabilir.

Orgazm konusunda bilinmesi gerekenler

Her ilişkide orgazm olması gerekli değildir. Orgazm olmamak güzel bir ilişki yaşanmadığını göstermez.
Erkeğin yada kadının partnerine orgazmı yaşatması zorunlu değildir.
Kadınlarda bazı ilişkilerde çok fazla ıslanma ve boşalma olabilir bu idrar kaçırma olarak algılanmamalıdır.
Kadınlarda orgazm olmak yaş ilerledikçe kolaylaşır.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!