Sağlıklı, kaliteli bir yaşamın önemli parçalarından biri; sağlıklı bir cinsel yaşama sahip olmaktır. Sağlıklı cinsel yaşam; gerek organik anlamda gerek ruhsal anlamda ideale en yakın durumda olmayı gerektirir. Cinsel yaşamda meydana gelen aksaklıklar, günlük hayatımızla ilgili sadece kısıtlı bir anla sınırlı sorunlar değildir. Cinsel yaşamla ilgili düzeltilmeyen, ertelenen sıkıntılar kendiliklerinden düzelmeyebileceği gibi daha kötü bir hal de alabilir. Üstelik bu sıkıntılar, yaşam konforunu azaltıp, sosyal yaşamda, gündelik hayattaki diğer alanlarda da öz güven sorunu yaratabilir. Bu nedenle, cinsel yaşamı etkileyen tüm sıkıntıların ilgili branşlardaki hekimlerce paylaşılması ve tedavisi mümkünse gerçekleştirilmesi önemlidir.

Kadınlarda En sık Görülen Genital Bölge Kozmetik Sorunları Nelerdir?

·Genital bölge cilt derisinin koyulaşması, pigmentasyon oluşumu ( Geçirilen gebeliklere, hormonal bozukluklara, yaş ilerlemesine bağlı olabilir)

·Büyük ve küçük dudakların deforme görünümde, sarkık, büyümüş görünmesi

·Vajinanın genişlemesi, sıkılığını kaybetmesi

Genital bölgede görülen bu tür deformasyonlar, kozmetik problemler yarattıkları gibi, bu problemlere fonksiyonel bazı sorunlar da eşlik edebilir. Bunlar arasında; idrar kaçırma, cinsel ilişki sırasında ağrı duyulması, cinsel haz alamama gibi şikayetler olabilir.

Kadınlarda Genital Bölgede İzlenilen Kozmetik Sorunlar Nasıl Giderilebilir?

Uygulanacak estetik cerrahi girişim, probleme yönelik olarak değişebilir.

Vajinoplasti: Bu cerrahi işlem, yıllar içerisinde elastikiyetini/sıkılığını kaybetmiş vajina duvarını sıkılaştırmak için uygulanmaktadır. Bu işlem uygun şekilde gerçekleştirildiğinde, hem kişinin, hem partnerinin, cinsel ilişki sırasında yaşadığı haz azalmasını düzeltebilmektedir.

Labioplasti:Yıllar içerisinde iç dudaklarda meydana gelen sarkıklıkların giderilmesi amacıyla gerçekleştirilen cerrahi işlemdir. Bu işlem sonrasında iç dudakların görünümünde olumlu sonuçlar alınmaktadır. Aynı zamanda bu sarkmaların neden olduğu, cinsel ilişki sırasında meydana gelen ağrı gibi olumsuzlukların giderilmesi sağlanır.

Yağ enjeksiyonu: Özellikle fazla miktarda kilo kaybeden bayanlarda iç dudaklarda sarkmalar ve şekilsel deformasyon meydana gelmektedir. Bu hastalarda gerçekleştirilecek yağ dolgusu işlemleri, küçük dudakların şeklinde olumlu gelişmeye neden olmaktadır.

Kimyasal soyma: Pigmentasyon sonrasında rengi koyulaşmış genital bölgede gerçekleştirilen kimyasal soyma işlemlerinden olumlu sonuçlar alınabilmektedir.

Kadınlarda Genital Bölge Estetik Ameliyatları Kimlere Yapılır?

Genital bölge estetik ameliyatları, bu bölge ile ilgili kozmetik yada fonksiyonel soruna sahip olduğunu düşünen kadınlara, hekim tarafından da uygun görülürse uygulanabilir.

Bu hasta gurubunda genelde

·Doğumsal şekil bozukluğu / asimetrisi/ renk bozukluğu olan

·Bir yada daha fazla hamilelik/ doğum sonrası deformasyon meydana gelen

·Yaş ilerlemesine bağlı dokularında deformasyon meydana gelen kadınlarbaşvurmaktadırlar.

Bu Ameliyatlardan Önce Nelere Dikkat Etmeliyim?

·Diğer cerrahi girişimlerde de olduğu gibi, bu operasyondan beklentinizin ne olduğunu, bu operasyonun beklentilerinizi ne ölçüde karşılayabileceğini estetik cerrahınızla çok iyi konuşmalısınız.

·Operasyon ve sonrasında yaşayacağınız kısıtlayıcı sürece kendinizi ruhsal olarak hazırlamalısınız.

·Sorumlu hekiminizi mevcut tıbbi durumunuzla ilgili olarak çok iyi bilgilendirmelisiniz. Özellikle halihazırda kullanmakta olduğunuz; kalp damar sistemi ilaçları, sinir sistemi ilaçları, psikiyatri ilaçları, antibiyotik, hormon ilaçları vb gibi ilaçların bilinmesi, operasyonun başarısı ve anestezi hazırlıkları açısından çok önemlidir.

·Sigara kullanımını mümkünse 2 hafta önceden kesmelisiniz

·Kan sulandırıcı ilaçlar ( aspirin vb) kullanıyorsanız, bu ilacı size öneren hekiminizin de görüşünü alarak ve sorumlu estetik cerrahınızı bilgilendirerek en az 8 gün öncesinden bu ilaçları kesmelisiniz.

·Tıbbi destek ürünleri, bitki çayları gibi fitoterapi ürünleri kullanıyorsanız mutlaka sorumlu hekiminizi bilgilendirmelisiniz.

Genital Bölge Estetiği Ameliyatı Büyük Bir Ameliyatmıdır?

Tıpta önemli yada önemsiz ameliyat ayrımı yoktur ve tüm ameliyatlar önemlidir. Genital bölge estetik ameliyatları hastanede ameliyathane ortamında yapılması gereken ameliyatlardır. Bu ameliyatlar genellikle hasta konforunu maksimum düzeyde sağlamak amacı ile genel anestezi altında yapılırlar. Ancak hasta ve hekim artılarını eksilerini birlikte gözden geçirmek şartı ile bazı genital estetik ameliyatları spinal yada lokal anestezi ile gerçekleştirilebilir.

Genital Bölge Ameliyatları Sonrasında Nasıl Bir Süreç Yaşanmaktadır?

Genital bölge estetiği hastaları genellikle ameliyattan çıktıktan sonra bir süre dinlendirilip aynı gün evlerine taburcu edilmektedirler. Ancak özel durumu olan hastalar bir gece hastanede misafir edilebilirler. Hastalar evlerine taburcu edilirken, reçeteleri düzenlenir. Reçete edilen ilaçların arasında ağrı çekmenizi engelleyecek ağrı kesici, enfeksiyonları engellemek için antibiyotik ve bölgesel temizilği sağlamak için solüsyonlar olacaktır. Şart olmamakla birlikte, bir hafta istirahat edilmesi uygun olacaktır. 3-4 haftadan sonra cinsel ilişki kısıtlaması kalkar. İlk ay çok ağır spor aktivitelerden kaçınmak uygun olacaktır.


Ankara Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!