Öncelikli olarak, kısırlık eşlerin ortak problemi olduğu için ilk muayeneye çiftlerin beraber gelmesi gerekir. Daha önceden yapılmış kan tahlilleri, filmler, ameliyat raporları ve reçetelerin yanınızda olması gereksiz tahlil tekrarını önleyeceği için önemlidir. Erkekte ilk yapılması gereken test sperm analizidir ve iki kez tekrar edilmesi gerekir. Eğer semen analizi normal ise erkeğin ayrıca muayene olmasına gerek yoktur. Ancak semen analizinde problem varsa üroloji doktoru tarafından erkeğin muayene edilmesi gerekir.

Kadında genel ve jinekolojik muayeneden sonra ilk yapılan test ise yumurtlamanın olup olmadığı ve yumurtalık kapasitesin değerlendirilmesidir. Düzenli adet gören kadınların %95’inde yumurtlama vardır. Yumurtlamanın olup olmadığını anlamak için adetin 21. günü progesteron tahlili veya ultrason takibi yapılır. İdrarda LH ölçen kitlelerde olup olmadığına bakılabilir. Yumurtalık kapasitesini değerlendirmek için adetin 3. ya da 4. gününde transvajinal yolla yapılan ultrason ile yumurtalıklardaki antral foliküller sayılır ve hormon tahlilleri yapılır. Ultrason ile ayrıca rahmin yapısıda değerlendirilir.

Semen analizi ve yumurtlaması normal olan çiftlerde tüplerin açık olup olmadığını araştırmak için HSG (ilaçlı rahim filmi) çekilmesi gerekir. Rahim filmi adet biter bitmez çekilir. Rahim içi ve tüpler hakkında bilgi verir. Tüplerin açık olup olmadığı hakkında bilgi verir ancak fonksiyonu hakkında bilgi vermez.

Kısırlık Nedenleri:

  • Tüplerde tıkanıklık olması
  • Yumurtlama bozuklukları
  • Endometriozis
  • Açıklanamayan infertilite

Rahmin doğumsal anomalileri, myomlar, rahim içi yapışıklıklar, enfeksiyonlar diğer kısırlık nedenleri arasında sayılabilir.

"Yumurtlama bozuklukları, tüplerde tıkanıklık veya yapışıklıklar ve endometriozistir. Bunların haricinde myomlar, rahimin doğumsal anomalileri, rahim içi yapışıklıklar, ileri yaş, sigara, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı da kısırlık nedenleri arasındadır."


Bursa Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!