Her şey mevsiminde ve zamanında güzel. Kış mevsiminin vazgeçilmezleri arasında olan balık kalp krizi, kalp damar hastalıkları, damar sertliği, depresyon, migren, eklem romatizmaları, şeker hastalığı, yüksek kolesterol ve tansiyon ile kanser gibi pek çok hastalıktan korunmada etkili olan vücudumuza dışarıdan almamız gereken EPA ve DHA çoklu doymamış yağ asitlerinden oldukça zengindir. Ayrıca, kan damarlarının yüzeyini genişletip dokulara daha fazla oksijen girişine yardımcı olması nedeniyle son yıllarda çocuklarda görülme sıklığı artan astım hastalığına karşı direncin arttırılmasında önemli etkilere sahip olduğu bildirilmektedir. A vitamini, D vitamini K vitamini ve B grubu vitaminleri açısından da oldukça zengindir olan balığın özellikle D vitamini içermesi kış mevsiminde güneşli gün sayısının azalması ile birlikte azalan D vitamini ihtiyacımızın bir kısmının karşılanmasına yardımcı olmakta.

Balık tüketimi ulaşılabilirlik kadar kültürel faktörlerden de etkilenmektedir. Birleşmiş Milletler’in Gıda ve Tarım Örgütü’nün 2013 yılı verilerine göre ortalama bir Japon, ortalama bir Amerikalı ya da İngiliz’e göre üç kat daha fazla balık yerken; Maldiv vatandaşları ise bir Japon’a göre yaklaşık üç kat daha fazla balık tüketiyor. Ülkemizde tüketilen balık miktarı yılda sadece 8 kg olup bu miktar dünya ortalamasında 16 kgdır.

Balık tüketimi sadece yetişkinler için önemli olmayıp çocukların beyin gelişimi için önemli olan omega 3 ve omega 6 yağ asitlerinden zengin olduğu için özellikle 1-3 yaş arasında haftada en az 1 kez düzenli olarak tüketilmelidir. Aynı zamanda gebelik döneminde de bebeğin beyin gelişimi için gebe kadınların tüketmesi gereken e önemli besin maddesidir.


İstanbul Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!