Kalp krizi sağlık sistemindeki tüm gelişmelere rağmen hala ölümcül bir tablodur. Bunda en büyük pay hastaların sağlık yardımına kadar kaybettikleri sürenin uzunluğudur. Süre uzadıkça ölen kalp kası dokusu artmakta ve böylelikle hem ölüm riski hem de ilerde kalp yetmezliği gelişme riski artmaktadır. Peki kalp krizinde erken müdahale için ne yapmalıyız ?

Kalp krizinin işaretlerini tanımak

Her insanda aynı şikayetler olmayacağı gibi yaşlılar ve şeker hastalarında bunların hiçbiri de olmayabilir. Ama bazı belirtiler oldukça yaygın olarak görülebilir :

Göğüs ağrısı : Sıkıştırıcı, yanma, baskı şeklinde kollara,çeneye ve karın üst kısmına yayılabilir.

Nefes darlığı

Baş dönmesi, bayılma hissi

Bulantı kusma

Soğuk terleme

Ne yapacağını bilmeli

Eğer kalp krizi belirtilerini yaşıyorsanız

Hemen 112'yi arayın. Hastaneye nakil sırasında yapılması gereken bir müdahele bu şekilde sağlık personeli tarafından yapılabilir. Asla kendiniz araç kullanmayın. Araç kullanıyorsanız hemen kenara çekip yardımı bekleyin.

Yardım beklerken kanın pıhtılaşmasını azaltmak için aspirin çiğneyin

Eğer daha önceden size reçete edilmişşse nitrogliserin içeren dilatı hapı ya da spreyinizden en fazla üç kere olacak şekilde kullanın. Bu yakınmalarınızı azaltacaktır

Yere uzanıp soğukkanlı bir şekilde yardımı bekleyin. Öksürmek size yardımcı olmaz

Acil durum planınız olsun

Hali hazırda kalp hastası iseniz yeniden kalp krizi geçirme riskniz yüksektir. Böyle durumlarda evde ve işyerinizde takip olduğunuz hastaneyi, doktorunuzu, kullandığınız ilaçları içeren bir belge bulundurun. Yüksek riskli hastalarda aile üyeleri kardiyak masajı da içeren ilk müdahele konusunda eğitilebilirler.


İstanbul Kardiyolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!