Kan Kolesterolü Nasıl Düşürülür?
Beslenmenizdeki yağ oranını azaltın: Sağlıklı olmak için vücudunuzun yağa da ihtiyacı vardır. Günlük beslenmenizdeki yağı azaltın ancak tamamen kaldırmayın. Süt ve ürünlerinin yağlı tüketmek yerine yarım yağlı olarak tercih edin. Yumurtayı haftada 1 ya da 2 kez yemeye özen gösterin.
Doymuş yağlar yerine doymamış yağları tercih edin: Katı yağlar doymuş, bitkisel yağlar ise doymamış yağ içerirler. Bu nedenle margarin gibi katı yağ yerine, zeytin yağı gibi bitkisel yağları kullanın.
Günlük Posa Tüketiminizi Artırın: Beslenmenizde posadan zengin besinlerin bulunması kan kolesterolünü düşürmeye yardımcı olur.
Meyve ve Sebze Tüketin: Meyve ve sebzeler yüksek oranda posa içerdiğinden ve antioksidan besinler olduğundan kolesterolü düşürmeye ve kontrol altında tutmaya destek olurlar.
Fiziksel Aktivitenizi Artırın: Günlük fiziksel aktivite yapılması kalp sağlığı için yararlıdır. Günde 30 dk yapılan yürüyüş bile HDL kolesterol düzeyini artıracak, kan basıncını düşürecek ve kan kolesterolünüzü dengede tutacaktır.
Sigara İçiyorsanız, Bırakın: Sigara kullanımı kalp hastalıklarının nedenlerinin arasındadır. HDL kolesterol düzeyini düşürür, kalp atım hızını ve kan basıncını artırır.
Kilonuzu kontrol altında tutun: Fazla kilo vücuttaki yağ oranını artırabileceğinden kan kolesterolünüze artıracaktır. Beslenmenize dikkat eder ve kilonuzu kontrolünüzü sağlarsanız kolesterolünüzde kontrol altında olacaktır.


İstanbul Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!