Amerikan Kanser Derneği 2019’un Ağustos ayında kanser taramalarıyla ilgili cok güzel bir rehber yayınladı.

Bu rehbere göre hanımların meme kanseri taramalarına 40-44 yas arasında başlama şansları var. En gec 45 yaşında taramaya başlamalı ve her yıl mamografi ile kontrollerini yaptırmalılar. 55 yasından sonra bu kontrol sıklığı 2 yılda bire duşebilir, ancak ömür boyu devam etmesinde fayda var.

Rahim ağzı kanseri ise cok yavaş ilerleyen ve mutlaka HPV dediğimiz sevimsiz mikrobun enfeksiyonuna bağlı gelişen bir tür. Her HPV enfeksiyonu kansere ilerlemiyor tabii. Ancak HPV’nin tipi, uzun süreli enfeksiyonlar, kişinin bağışıklık sistemindeki problemler, yaş, sigara gibi faktörler bu basit enfeksiyonun ölümcül olabilecek bir kansere dönüşmesini tetikleyebiliyor.

Neyse ki artık rahim ağzı kanserini çok erken tanıyabiliyor ve lazerle yakma veya dondurma işlemiyle kolaylıkla tedavi edebiliyoruz. O yüzden 3 yılda bir smear testi veya 5 yılda bir HPV DNA testi yaptırmak çok önemli. Düzenli kontrollerine giden hanımların sayısı arttıkça rahim ağzı kanseri görülme sıklığı yüz güldürücü oranda düşüyor.

Ayrıca bu kanserin gelişmesi için mutlaka HPV gerektiği için HPV mikrobuna karşı aşı mevcut. Birçok ülkede rutin aşılama programlarına giren bu aşı inşallah ülkemizde de rutin olarak yapılmaya başlanır.

Rahim kanseri ise çok erken tanınabilir. Hastalarin %75’i menopozdaki hanımlar, en erken belirti ise kanamadır. Her ne kadar her kanama kanser olmasa da, yine de mutlaka araştırılmayı hakeder. O yüzden kanaması olan her hanımın doktora başvurması çok önemli. Geri kalan %25 hasta ise henüz menopoza girmemiş hastalardır. Onlar için de kanama miktarının fazla olması veya ara kanamalar bizi alarma geçirmeli.

Erken farkedilebilen kanserlerden bu basit taramalarla korunabiliriz.

Sağlıklı günler diliyorum…


Afyon Karahisar Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!