Normal yağ içeriği %10’dan daha az olan karaciğerde bu miktarın artmasına karaciğer yağlanması denir.Yağlanan karaciğerde biriken lipitlerin çoğu trigliseridlerdir.

NEDENLERİ;

>>>Emilen diyet yağları veya adipoz dokudan gelen yağların karaciğerde aşırı yağ asidi birikimi oluşturması,

>>>yağ asidi sentezinin artması,

>>>Yağ oksidasyonun azalması,

>>>protein yapımında bozukluk meydana gelmesi,

>>>karbontetraklorür ve tetrasiklin gibi ilaçların uzun süre kullanılması,

>>>ALKOLİZM

ALKOLİZM

Alkolizm;yağ asidi sentezinin hızını ve yağ asitlerinin trigliseridlere çevirilmesi artırır.Yağlı karaciğer,yağ asidi yapımını ve trigliserid oluşumunu hızlandıran alkol metabolizması sırasında artan nikotinamid adenin di nükleotid fosfat(NADPH) ile ilişkili olabilir.Alkol, liproteinler halinde trigliserid salgılanmasını da bozduğu için yağ hepatositlerde birikir.

BELİRTİLERİ

Vücut ağırlığında azalma,diyare,ascid,ayaklarda ödem,kuru cilt,anemi,düşük serum albumini,nadiren sarılık,hafif derecede yüksek transaminazlar,palpe edilebilen yumuşak karaciğer hastalarda görülebilen bulgulardır.Alkole bağlı yağlı karaciğer ve hepatomegali ile tanınabilir.

DİYET TEDAVİSİ

>>>Alkol kesinlikle biran önce bırakılmalıdır.

>>>Aşırı yağlı yemekler tüketilmemelidir.

>>>Zayıf kişiler ise yeterli kilo kazanımı sağlanmalıdır.>>>Tavuk derisi, sadakat, organ etleri, sucuk, bastırma, sosis, tereyağı, margarin, yağlı kırmızı et, kavurmalar, hazır et çorbaları, tatlı türleri, hamurları, yüksek kalorili besinler KESİNLE TÜKETİLMEMELİDİR.

DİYETİSYEN MAHMUT GÜMÜŞAY

(BESLENME VE DİYET UZMANI)


Denizli Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!