~~Çoğu zaman abur cuburlara özellikle yağ, rafine şeker ve tuz bakımından yüksek karbonhidratlara karşı koyamadığınızı fark etmişsinizdir. 2013 yılında yapılan bir çalışmada, yüksek karbonhidratlı bir öğünün beynin istek ve ödülle ilişkili bölgesini uyardığı gösterilmiştir.
Karbonhidrat, vücudumuza enerji sağlayan diyetimizin başlıca bileşenidir. vücudumuzda birçok metabolik faaliyette görev alır.
Karbonhidrat tüketiminin bağımlılık yapıp yapmadığı konusunda ise bilim dünyası ikiye ayrılmış durumda.
Bazı araştırmacılar früktoz formundaki rafine karbonhidratın alkol gibi bağımlılık yaptığını ileri sürmektedir. Beyinde hedonik yolu uyararak iştahı tetikler. Fiziksel açlıktan ziyade zevk ve ödül sistemi aracılığıyla daha fazla besin alımına teşvik eder. Yüksek glisemik indeksli bir öğün tüketiminden sonra plazma glikoz ve insülin seviyeleri hızlı bir şekilde değişkenlik gösterir. Bu duruma aynı zamanda zevk, ödül ve motivasyon hissi sağlayan dopamin artışı eşlik eder. 18-45 yaş arası kadınlarda yapılan çalışmada kadınların üzgün olduğu durumlarda çoğunlukla karbonhidrat ağırlıklı öğünleri tercih ettikleri gözlemlenmiştir.
Bunlara karşılık olarak diğer araştırmacılar ise bu konuda yeterli insan çalışmasının olmadığını savunmaktadır. Toplam kalorinin tek başına şeker tüketimine göre daha önemli olduğuna dikkat çekmektedirler.
Sonuç olarak bu konuda kesin bir şey söylemek zor. Ancak siz işlenmiş, yüksek yağ ve tuz içeren gıdalardan uzak durun.


İzmir Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!