İç organların çeşitli sebeplerle bulundukları yerden dışarı çıkmasına fıtık(herni) denir. Fıtık çok çeşitli bölgelerde oluşabilir. Oluştuğu bölgeye göre tedavi şekli de değişir. Fakat genellikle karın bölgesinde oluşan fıtıkların tedavisi birbirine benzer şekilde olur. Karın bölgesi fıtıklarının tedavisi dışarı taşan organları yerine yerleştirme ve açılan bağ dokuları kapama temeline dayanır. Bağ dokular dikilerek veya yama yöntemiyle kapatılabilir. Dikme yöntemi çok kalıcı sonuçlar vermediği için genellikle yama tercih edilir. Kullanılan yamaların özellikleri ve kalitesi ameliyatın başarısı açısından önem taşır, ayrıca maliyeti de arttırabilir.

Fıtık ile korkulan fıtık bölgesine iç organın (en sık bağırsak) girip boğulmasıdır. O takdirde ameliyat acil olarak yapılır ve bazen barsağın da ameliyatı gerekebilir (boğulan bağırsak kangren olmuşsa).

o nedenle fıtık önemsenmeli ve acil durum oluşmadan genel cerrahi uzmanına başvurulmalıdır.

Ameliyat:

Fıtık ameliyatları açık veya kapalı(laparoskopik) yöntemlerle uygulanabilir. Açık yöntemler çok gerekli olmadıkça tercih edilmez. Kapalı işlemler hasta açısından daha avantajlı olur. Enfeksiyon riski azalır, hastalığın tekrar etme olasılığı düşer. İyileşme süreci hızlı olur ve yara izi çok daha hafif düzeyde görülür. Fıtık her yaşta görülebilir. Özellikle kapalı yöntemler uygulandığında daha geniş bir hasta grubu ameliyatı kaldırabilir hale gelir.


Bursa Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!