Karın germe abdominoplasty
Karın germe abdominoplasty

Aşırı kilo alıp verme, geçirilmiş doğumlar ve hamilelik gibi nedenlerle karin bölgesinde değişiklikler oluşabilir. Bu değişiklikler; karın kaslarının bozulması, ciltte çatlaklar oluşması, derinin pörsümesi ve sarkması, yağ birikimlerinin oluşması olarak karsımıza çıkar. Yapılacak ameliyatlar ise bu anatomik değişiklikleri düzeltmeye yöneliktir. Eğer sadece karin bölgesinde anormal yağ depolanması mevcut ise çözüm liposuction ( liposaksin ) operasyonudur. Eğer yağ birikimiyle birlikte cilt sarkması ve çatlaklar var ise çözüm dermolipektomi ( yağlarla birlikte sarkık ve çatlak olan deri kısminin çıkarılması) operasyonudur. Çatlaklar, sarkıklıklar,aşırı yağ birikiminin yanında karin kaslarının yapısı da bozulmuş ise tedavi yöntemi abdominoplasti ( abdominoplasty ) denilen karın germe operasyonu + liposuction dır. Ciltte hiçbir problem yok iken sadece karin kaslarında bir gevşeklik söz konusuysa endoskopik karın germe ameliyatı yeterli olacaktır. Hangi ameliyat tekniğinin seçileceğine, hastanın problemlerini göz önünde bulundurarak cerrah yardımcı olmalıdır.

Karın germe ameliyatlarında sezeryan ameliyatlarındakine benzer bir iz kalmaktadır. Eğer karin çok geniş ise izler sezeryan ameliyatındakinden daha uzun olacaktır. Tüm bu izler zamanla silikleşir. Tercih edilen iç çamaşırı modeline(düşük veya yüksek belli, tanga, g-string vb) göre ameliyat izlerinin yeri planlanır. Bu asama önemlidir çünkü ameliyat izleri silikleşinceye kadar iç çamaşırı tarafından gizlenmesi kolaylıkla sağlanmış olur. Endoskopik olarak yapılan karin germe ameliyatlarında ise izler çok küçüktür ama kısıtlı durumlarda etkili bir yöntemdir.

Eğer hastanın karın bölgesindeki deformasyon çok belirgin değil ise, cilt çatlakları göbek bölgesinin altında ise, göbeğin üst bölümünde belirgin çatlak yok ise, karın kaslarının anatomisi bozulmamış ise, karın cildi sarkıklığı fazla değil ise mini karin germe estetik ameliyatı uygulanabilir. Bu ameliyatta göbek çevresinde kesi yapılmaz, kasık bölgesindeki kesi yeri de klasik karin germe ameliyatına göre daha kısadır.

Karın germe ameliyatlarında, karın kasları onarıldığı için; olası karın duvarı fıtıklarının olasılığı azaltılmış olur. Aşırı sarkık olan karın bölgesi idrar kaçaklarına ve sik idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabilir. Karın germe ameliyatları sonrasi bu şikayetler de azalır, ayrıca cinsel fonksiyonlar da daha rahat gerçekleştirilebilir. Son yıllarda yapılan yayınların bir kısmında karın germe ameliyatları sonrasi tuvalet alışkanlığının değiştiği ve daha düzenli olduğu bildirilmiştir( Hastalarımın yaklaşık %35 inde ben de bu değişikliği görmekteyim). Bu yararlı etkinin neden oluştuğu tam olarak bilinmemektedir.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!