Doğum sonrası veya aşırı kilo alıp vermeler sonrası oluşan çatlakların ve deri fazlalığının giderilmesi karın kaslarının toparlanarak daha ince bir bel bölgesinin sağlanması işlemi karın germe olarak bilinir.

Karın germe işlemi (klasik abdominoplasti) yaklaşık 2.5-3 saat süren göbek deliğinin yerinin yeniden oluşturulduğu , bikini içinde kalacak şekilde her iki kasıktan birbirine uzanan bir kesi izinin olduğu ve karın kaslarının daraltıldığı ameliyat yöntemidir.

Bu işlemlere liposuction’ın eklenmesi bel bölgesinde ve göbek üzerinde daha şık ve sportif bir görünüm elde edilmesinde yardımcı olacaktır.

Ameliyat sonrasında ilk üç gün dikiş bölgelerinde gerginlik olacaktır bu nedenle aşırı dik yürümeye izin verilmez, 3-4 hafta süre ile korse kullanılması ve ameliyat sonrası 4 haftalık dönemde ağır sporlardan kaçınılması önerilir.

Bu ameliyat sıklıkla genel anestezi ile yapılır ancak epidural anestezii ile de yapılması mümkündür.Mini abdominoplasti dediğimiz ve klasik karın germe işlemine göre hastanın toparlanma sürecinin daha süratli olduğu bu yöntemde temel fark göbek deliğinin ameliyatta ellenmeden cilt deformitesinin ve karın kaslarının gevşekliğinin düzeltilmesi işlemidir. Bu işlemde genel anestezi veya epidural anestezi ile uygulanabilir.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!