KARIN GERME

Karın germe (abdominoplasti) ameliyatı karın bölgesideki fazla cilt ve yağ dokunun alınması işlemidir. Ameliyat aynı zamanda zayıflamış veya birbirinden ayrılmış olan karınkaslarınında onarımını sağlamaktadır.

Karın germe ameliytı kilo verme yöntemi değildir. İdeal kiloya sahip olup çeşitli nedenler(Doğum, kilo değişiklikler, yaşlanma, geçirilen cerrahi vb) ile karın bölgesinde oluşan sarkıklığın ve karnın öne doğru fıtıklaşmasnın giderilmesi ile düz ve fit bir karın oluşturma amaçlanır. Karın bölgesindeki cilt çatlakları sarkan deri içerisinde ise ameliyat ile bunlar da tedavi edilir ancak temelde cilt çatlaklarını tedavi etme yöntemi değildir. Ameliyat sonuçları teknik olarak kalıcı gibi görünse de kişilerin kilo değişimleri, gebelik durumlarına göre bu sonuç devamlılığını koruyamamaktadır. Bu nedenle ileride gebelik planlanlayanların veya sabit kiloda kalamayanlarının bu ameliyatları ertlemesi önerilir.

Ameliyat öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Ameliyat olmayı planlıyorsanız ve sigara kullanıcısı iseniz sigarayı planladığınız tarihten 4 hafta önce bırakmalısınız ve ameliyattan sonra 2 hafta kullanmamalısınız.

Ameliyattan 1 hafta kadar önce kan sulandırıcı özelliği olan aspirin veya ağrı kesici kullanmamalısıznız. Ameliyat öncesinde ve sonrasında bitkisel çaylar içilmemeli ve ağır diyetler yapılmamalıdır.

Ameliyat

Karın germe ameliyatı 2 çeşittir; biri mini abdominoplasti(karın germe) diğeri tam karın germedir. Mini karın germe ameliyatında görek deliğiin yeri değiştirilmeden alt karın bölgesindeki sarkık cilt fazlalılığı alınmaktadır. Tam karın germe ameliyatlarında ise göbek deliği yerinden ayrılarak birbirinden ayrılmış olan karın kasları boydan boya birleştirilir ve sarkan fazla cilt kısmı çıkarılır, göbek deliği de yeni yerine konulur.

Ameliyat hastane ortamında, genel anestezi altında yapılmaktadır ve tipine göre yaklaşık 2-4 saat sürmektedir. Ameliyat sonrasında çamaşır içinde kalan yaklaşık olarak sezeryan izine paralel ve ondan daha uzun olan düz bir iz kalmaktadır. Bu iz dışında göbek deliğinin yeri değiştirldi ise göbek etrafında yuvarlak bir iz kalmaktadır. Tüm ameliyat izleri gibi bu da ilk 3-4 ay belirgin, kızarık ve kabarık olmaktadır ve sonraki aylarda solmaya başlar ve ortalama 1 yıl sonunda son halini almaktadır.

Ameliyattan sonra ortlama 2 gün kadar hastanede kalınır. Kişi 1. gün ayağa kaldırılır ve oda içinde yürüş yaptırılır. Başlangıçta kişi hafif eğik şekilde ayağa kaldırılır ve yürütülür, zamanla bu postür düzeltilir ve 2 hafta içinde tamamen dik pozisyonda yürüyüşe geçilir. Ameliyattan sonra 6 hafta kadar özel bir korse kullanılır. Yaklaşık 2 ay kadar ağır egzersizlerden kaçınılmalıdır.


Bursa Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!