Yağ dokusu, kök hücre ve büyüme faktörlerince zengin içeriğinden dolayı çok önemli bir kaynaktır. Hatta kan ve kemik iliğine oranla onlarca kat daha fazla kök hücre içerir. Yağ dokusu kaynaklı kök hücreler ihtiva ettikleri Mezenşimal, Endotelyal, Vasküler düz kas hücreleriyle birlikte, Endotelyal büyüme faktörü(EGF), Vasküler endotelyal büyüme faktörü(VEGF) gibi pek çok büyüme faktörü ile zengin bir çeşitlilik gösterir. Bu komleks yapı Vasküler Stromal Fraksiyon(VSF) olarak adlandırılır.

VSF’nin klinik pratiğimizde ki önemi, hasarlı ya da bozulmuş vücut yapısının özelliğine göre değişime uğraması ve bozuk alnın yerine yenisini oluşturmasıdır. Bu hücrelerin ayrıca o bölgede beslenmeyi düzenleyerek ödemi azaltmakla beraber ağrıyı da kesici etkisi bulunmaktadır. Diğer özellikleri de bağışıklık sistemini regüle etmeleridir. Böylelikle zerk edildikleri problemli vücut alanı tarafından, yan etki olmaksızın kabul edilirler.

Pratik uygulama şu şekilde yapılır. Hastanın karın bölgesinden alınan 200 cc yağ dokusu, kök hücre üretim merkezlerinde bir dizi özel işleme tabi tutulur. Elde edilen kök hücre açısından zengin hücre konsantrasyonu, hastanın şikayeti olan alana iğne yardımıyla zerk edilir.

Hasara uğramış dokuların biyolojik ürünlerle tedavi edilmesine olanak sağlayan güncel olan bu yöntem, özellikle kıkırdak hasarı ve kas, tendon yırtıklarında başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Yaşlanma, travma ya da yanlış kullanıma bağlı fonksiyonları yitiren dokuların tamiri ve yenilenmesi açısından yan etki vbe alerji riski olmayan mükemmel bir tedavi uygulamadır.

VSF’NİN UYGULAMA ALANLARI

1- Diz Kireçlenmesi

2- Menisküs Yırtıkları

3- Tendon yaralanmalar

4- Ön çapraz bağ yaralanmaları

5- Kalça Kireçlenmesi

6- Kalça avasküler nekrozu

7- Donuk Omuz

8- Tenisçi Dirseği

9- Topuk Dikeni

10- Sporcu yaralanmaları

VSF’NİN YARARLARI

- Kalıcı tedavi sağlar.

- Tedavi sonrası iyileşme hızlıdır.

- Şikayetlerde önemli derece azalma olur.

- İğnenin yapıldığı bölgede zamanla ağrı azalmaktadır.

- Tedavide kişinin kendi yağ dokusu kullanıldığından hiçbir güvenlik endişesi yoktur.

- Kemik iliği ve kana kıyasla onlarca kat daha fazla ve zengin çeşitlilikte kök hücre içermektedir ki, bu da tedavide ki etkinliğin artmasını sağlamaktadır.

- Karın yağ dokusunun alımı, kemik iliğine kıyasla daha kolay gerçekleşir.

- Hasta bir yandan karın bölgesindeki istenmeyen yağlardan kurtulurken, bir yandan da ihtiyaç duyduğu tedaviye ulaşır.

- Tedavi sonrası iyileşme hızlı ve kalıcıdır.

- Günübirlik bir uygulama olup, hastanın sosyal hayat dönüşü çok kolaydır.


Trabzon Fizik Tedavi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!