-Karpal tünel sendromu nedir ?

El bileği ve elde özellikle ilk 3 parmakta ağrı, uyuşukluk ve güç kaybı ile karakterize bir sinir sıkışma hastalığına verilen isimdir.

-Karpal tünel sendromunun nedeni nedir, kimlerde görülür?

Karpal tünel sendromu genelde 40-50 yaşlarında görülür. El ve kol sinirlerimiziden Nervus Medianus denilen sinirin el bilek seviyesinde bir kanal içerisinde sıkışması sonucu tablo ortaya çıkar.

Herkes de görülebilmekle birlikte,şişman hastalarda, şeker hastalarında ,el bileklerini sürekli kullanan ev hanımları veya yoğun bilek haraketiyle çalışan hastalarda daha sık görülebilmektedir.Bazı hastalarda ise el bileği kırıklarından sonra sinir bölgesine baskı ile ortaya çıkmaktadır.

-Belirtiler nelerdir?

Başlangıçta belirtiler özelllikle ilk 3 parmakta uyuşukluk ve güçsüzlük,karıncalanma hissidir.İleriki dönemlerde özellikle geceleri ağrıdan dolayı hastalarda şikayetler artar, bazen ağrı ve uyuşukluk hastayı uykusundan bile uyandıracak düzeye gelir.Bazı hastalarda sinirde ki basıya bağlı olarak başparmağın çevresindeki kaslarda atrofi (kasın küçülmesi,erimesi)görülür.

-Karpal tünel sendromun da teşhis nasıl konur ?

Klinik şikayetler ve muayene teşhis için çoğu zaman yeterlidir.Kesin teşhis için baskıya uğrayan sinir içindeki elektriksel aktiviteyi ölçen EMG (elektromyografi) kullanılır.

--Karpal tünel sendromun da tedavi seçenekleri nelerdir?

İlk başlarda el bileği haraketlerinin kısıtlanması ve ilave olarak alınacak antienflamatuar ağrı kesici ilaçlar şiketleri azaltacaktır.Eğer şikayetlerde gerileme olmaz ise kortizon enjeksiyonu veya PRP uygulaması iyileşmeyi sağlayabilir.

Birkaç ay süresince yukarıda sayılan konservatif tedaviye rağmen şikayetleri geçmiyorsa, hastanın yaşam kalitesini düşürüyorsa operesayon önerilir.Mikrocerrahi yöntemi ile sinire baskı yapan yapılar gevşetilir.

Ameliyattan sonra hızlı iyileşme beklememek gerekir.İyileşme birinci aydan sonra başlar,ortalama iyileşme süresi 3-6 aydır.


İstanbul Ortopedi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!