Karpal tünel sendromu, el bileğindeki median sinirin sıkışmasıyla ortaya çıkar. Bazen elin belli parmaklarında bazen de tamamında meydana gelen ağrı, uyuşma ve güçsüzlük şeklinde seyreden bir hastalıktır.

Bu rahatsızlığın ortaya çıkma sebebi el bileğinden geçen sinirin sıkışmasıdır. Bu nedenle, hamilelik, guatr ve şeker hastalığı gibi vücutta şişkinliğin arttığı durumlarda hasta şikayetlerinde artış görülür. Hastalık genellikle 30 – 50 yaş arası kadınlarda görüleceği gibi, el bileğini çok sık kullanan mesleklerle uğraşan erkeklerde de ortaya çıkabilir.

Karpal tünel sendromunun tanısı, öncelikle hastanın doktora söylediği belirtiler neticesinde yapılan fizik muayenesi ve EMG testi ile konulur. EMG testi hafif, orta ve ağır karpal tünel sendromu olarak 3 derece verir.

Mouse kullananlar dikkat!

Çağımızın uğraşıları yeni ve modern hastalıkların ortaya çıkmasına neden oldu. Günümüzde pek çok meslekte çok sık bilgisayar klavyesi ve mouse kullanılıyor. Bu süreçte el bileğinden elin sırtına doğru açılma uzun süreli olduğu için buradan geçen median sinirde sıkışma oluşuyor. Buna bağlı olarak da karpal tünel sendromu ortaya çıkıyor. Kısacası rahatsızlık günümüzün meslek hastalıklarından biri haline geldi diyebiliriz.

Geceleri uykudan uyandırabilir

Karpal tünel sendromu hastaları, genellikle ağrının gece uykudayken arttığını söylemektedir. Bu durumda hareketsiz duran el bileği, uykudayken kasların gevşemesi ve vücuttaki ödem artışı nedeniyle median sinirin daha fazla sıkışmasına neden oluyor. Hatta zaman zaman hasta uykusundan uyanıp elini çırpma isteği duyabiliyor.

Ameliyat olmazsam ne olur?

Her karpal tünel sendromu hastası ameliyat olmak zorunda değildir. Çoğunlukla ilaç ve fizik tedavi uygulanır. Orta ve ileri derecede karpal tünel sendromu hastaları genellikle ameliyat edilir. İleri derece ve ihmal edilen hastanın elinde kalıcı şekil bozukluğu ve hareket kaybı gelişebilir. Bu nedenle rahatsızlık ihmal edilmemeli.

Hasta kısa sürede iş hayatına geri döner

Karpal tünel sendromu ameliyatı yaklaşık 2,5 cm kesikle tünelin gevşetilmesi ile gerçekleşir. Ortalama 5 – 6 dikiş atılır. Ameliyatın en güzel yanı eldeki uyuşma, karıncalanma ve ağrının hemen o gece bile hafiflemeye başlamasıdır. Yani ameliyattan sonraki gün hastanın yüzü gülmeye başlar.

Hasta ameliyattan sonra genellikle 1 gece hastanede takip edilir. Elini kullanmasında bir kısıtlama yoktur. Kişi kısa sürede iş hayatına geri döner. Dikişleri de 2. hafta alınır. Sınırlı bir hasta grubu ameliyat sonrası fizik tedavi görür.


Bursa Ortopedi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!